Minik başkanların büyük yüreği

Bursa'nın Orhangazi ilçesinde yaşayan bir öğrenci ile ailesinin hayatı, internette yayınlanan görüntüler sayesinde değişti.Atatürk İlköğretim Okulu 3-F sınıfında, geçen hafta karne günü sınıf öğretmeni Cemal Aykaç'ın öğrencilere hatıra olur düşüncesi ile çektiği video görüntüleri, öğretmenin kızı tarafından sosyal paylaşım sitelerinde yayınlanınca izlenme rekorları kırdı. Videoda yer alan sınıf başkanı ve özellikle de maddi durumu iyi olmayan başkan yardımcısının hayatı değişti. Video görüntüsünün Facebook'ta yayınlanmasından sonra iki öğrenci televizyon kanallarına da konu oldu. Her iki öğrenci, aileleri ve sınıf
öğretmenleriyle birlikte Beyaz Show'a davet edildi. Öğrencilerden Gizem Bera Yüksel'in işsiz olan babası video sayesinde iş sahibi olurken, aileye de Türkiye'nin dört bir yanından yardım teklifi yağmaya başladı. Görüntüleri izleyen hayırsever vatandaşlar, yardım etmek için Yüksel'e ulaşmaya çalışıyor.

Videoda ilk konuşan sınıf başkanı Havva Mutlu, Orhangazi Emniyet Müdürlüğü'nde görevli polis memuru Fatih Mutlu'nun kızı, başkan yardımcısı ise uzun süredir işsiz olan inşaat işçisi Salih Yüksel'in 6 çocuğundan biri olan Gizem Bera Yüksel. Başkan yardımcısı Yüksel, gözyaşları içinde kendisinin aldığı iyi notları arkadaşlarının da alması için çalıştığını ancak hiçbir arkadaşının yardımcı olmadığını anlatıyor. Daha sonra ayağındaki yırtık botu göstererek okula gelirken ayağının ıslandığını anlatan minik
öğrenci, arkadaşının botunu göstererek, "Benim babam annem böyle bot alamıyor" diyor. Babasının inşaat işçisi olduğunu ve kaza geçirdiğini söyleyen sınıf başkanı, babasının kendilerinin okuması için ekmek parasını kazanmaya çalıştığını belirtiyor.

Geçen yıl inşaatta çalıştığı sırada iş kazası geçiren inşaat işçisi Salih Mutlu'nun, Gizem'den başka Uğur (16) Hatice (14) , Umut (13), İrem (10) ) ve Ufuk (5) olmak üzere 5 çocuğu daha var. 6 çocuğundan 5'i okula giden ve onları güçlükle okutmaya çalışan baba Salih ile anne Ayla Yüksel, videodan sonradan haberdar olduklarını belirterek olayın şaşkınlığı içinde olduklarını dile getirdi.

Uzun süredir iş olmadığı için çalışamayan baba Salih Yüksel, öğretmenlerinin sınıfta hatıra olsun diye çektiği bir videonun hayatlarını değiştirdiğini belirterek, videonun televizyonda yayınlanmasından sonra yüzlerce insanın kendisine ulaşarak yardım teklifinde bulunduğunu dile getirdi. Yüksel, borç parayla kış şartlarında hem ısınmaya hem de çocuklarını okutmaya çalıştığını ifade etti.

"ORHANGAZİ BİZE BİR TORBA KÖMÜR VERMEDİ, TÜRKİYE SAHİP ÇIKTI"

Minik Gizem Bera Yüksel'in annesi Ayla Yüksel ise zor şartlarda yaşadıklarını belirterek, "Kış şartları ağır. Kömür alabilmek için kaymakamlığa başvurduk ancak bize bir torba kömür dahi vermediler.

Kaymakamla görüşmeye çalıştık, görüşemedik. Kimseyi tanımıyoruz. 19 yıldır Orhangazi'deyiz, Belediye Başkanı İsmail Tartar'la görüşmek istedik ancak onunla da bizi kimse görüştürmedi. Orhangazi bizim feryadımızı duymadı, bir video sayesinde Türkiye bize yardıma koştu. Bu durum bizi çok üzdü" diye konuştu.

"VİDEOYU HATIRA OLSUN DİYE ÇEKTİM"

Video görüntüsünü karne gününde çeken öğrencilerin öğretmen Cemal Aykaç ise, "Biz o karne günü sadece öğrencilerimize hatıra olması için o görüntüleri çektik. Görüntüleri Orhangazi'deki kızım Almanya'da yaşayan diğer kızımla paylaşmış. Almanya'daki kızım ise videodan etkilenerek internette paylaşmış" diye konuştu.

Bir video görüntüsünün olayı bu noktalara kadar getireceğini asla tahmin edemeyeceğini belirten Aykaç, "Bu sayede maddi durumu iyi olmayan ve başarılı olan öğrencime fayda sağladığım için de çok mutluyum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN