Modern Türk resmi ustasını kaybetti

Yarım asrı aşkın süredir, yenilikçi tarzıyla resim sanatının en önemli isimleri arasında yer alan ve Türk Çağdaş Sanatı'nın çınarlarından biri haline gelen Ömer Uluç, 79 yaşında hayata veda etti

Türk Çağdaş Sanatı'nın en önemli isimlerinden biri olan 79 yaşındaki Ömer Uluç, dün akciğer kanseri tedavisi gördüğü İstanbul Cerrahi Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Uluç, son sergisini birkaç ay önce Yapı Kredi Kazım Taşkent Sanat Galerisi'nde açmıştı. Geçen yıl düzenlenen müzayedelerde Uluç'un "Fahişeler" i 500 bin, "Levni (Odalık)" isimli eseri ise 425 bin TL'den alıcı bulmuştu. Ancak Uluç "Bunlar sanatçıya bir fayda sağlamaz, yarış atı olmak hoşuma gitmiyor" demişti. Aynı müzayedede Burhan Doğançay'ın Mavi Senfoni isimli eseri 2 milyon 200 bin TL'lik rekor fiyata satılmıştı.

TAVAN ARASI...

Amerika Birleşik Devletleri'nde önce mühendislik ardından da resim eğitimi gören Uluç, 1953'te Nuri İyem'in öncülüğünde kurulan "Tavan arası Ressamları" olarak adlandırılan grupta yer aldı. 1965'te bir yıl süreyle İngiltere ve Fransa'da, 1972-1973'te ABD ve Meksika'da, 1973-1977 arası Nijerya'da bulundu. İlk kişisel sergisini 1955'te Boston'da açan Uluç, başta Paris, Berlin ve İstanbul olmak üzere çok sayıda yurtdışı ve yurtiçinde sergi açtı, birçok bienale katıldı. Kendini sadece tuval resmi ile sınırlandırmayan sanatçı değişik malzemeler kullanarak birçok sanat yapıtı üretti ve Türk sanatına katkı sağladı. 2005'te Baki'den alıntı ile "Heves Kuşu Durmaz Döner" adını verdiği ve kendi konuşma kayıtlarından seçtiği "Fragmanlar" la başlayan ve sayfalarını bir sergi mekânı olarak düşünerek tasarladığı kitabı Yapı Kredi Yayınları'ndan çıktı.

HASTALIĞINI RESMETTİ

En son "Parçalanmanın Kimyası" ve "Sağ El, Sol El Desenleri" başlığı altında topladığı son dönem çalışmaları 13 Kasım- 13 Aralık tarihleri arasında sergilenen Uluç'un, kemoterapi tedavisi sırasında yaptığı yüzlerce desen onun sanatla ilişkisi kadar hastalığa karşı verdiği savaşı da gözler önüne seriyordu. Yazar Vivet Kanetti'nin eşi olan ve 79 yaşında hayatını kaybeden Uluç'un cenazesi, yarın Bebek Camisi'ndeki öğle namazının ardından Aşiyan Mezarlığı'nda toprağa verilecek.

BİZE ULAŞIN