Soğuk hava yaban hayatını tehlikeye soktu

Türkiye'nin önemli sulak alanlarından Kızılırmak Deltası'nda kar yağışı ve ağır kış koşulları nedeniyle yaban hayatının olumsuz etkilenebileceği bildirildi.

Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü yerde, Bafra, Alaçam ve Ondokuzmayıs ilçeleri sınırları içinde kalan 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası'nda yağan kar yağışı nedeniyle deltadaki bazı göllerde buzlanmalar gözleniyor.

Bu durumun doğal yaşamı olumsuz etkileyeceğini belirten Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Ornitolojik Araştırmalar Merkezi Görevlisi Dr. Arzu Gürsoy, AA muhabirine yaptığı açıklamada, deltada kar yağışının yoğun olmasının ve bazı göllerin belirli kısımlarının buz tutmasının özellikle kış dönemini deltada geçiren kuşların yaşamı açısından önemli olduğunu söyledi.

''Ağır kış koşulları nedeniyle hayvanların besin bulmakta güçlük çekmesi doğal yaşamı olumsuz etkileyecektir'' diyen Gürsoy, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Yüzeydeki buzlanmalar şimdilik daha çok yüzeyden beslenen orman kuşları için tehdit oluşturmaktadır. Ancak, buzlanmanın Cernek, Liman ve Uzungöl gibi büyük su alanlarının tamamı veya tamamına yakınında görülmesi halinde su kuşları için çok daha riskli olabilir. Ayrıca ağır kış koşulları deltada bulunan diğer canlıların yaşaması ve beslenmesi içinde sorun taşıyacaktır.''

Gürsoy, kış koşulları nedeniyle açlıkla karşı karşıya kalabilecek canlılar için yem sahaları oluşturulması gerektiğini ve kuşların ve diğer canlıların buradan beslenmeleri gerektiğini de hatırlattı.

KIZILIRMAK DELTASI

Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında gelen ve ''Kuş Cenneti'' olarak bilinen Kızılırmak Deltası, Avrupa Kuş Alanları Envanteri'ndeki en önemli 4 kriterden 3'üne sahip bulunuyor.

Delta ayrıca irili-ufaklı çok sayıdaki gölü, sazlık alanları, ender su basar çayırları, 12 bin hektarı bulan sulak alanları ve barındırdığı canlı türleri ile Türkiye'nin önemli doğal sistemlerinden birini oluşturuyor.

Yaklaşık 140 kuş türünün yaşadığı deltada, kış döneminde 100 bin dolayında su kuşu kalıyor.

BİZE ULAŞIN