Sigarayı bırakmak isteyenler dikkat

Kocaeli'nde sigara bırakmak isteyenlere yardım edebilmek için kurulan standa vatandaşlar büyük ilgi gösterdi.

Kocaeli'nde sigara içme oranını düşürmek isteyen Sağlık Müdürlüğü kampanyasına hız kesmeden devam ediyor. Sigarayı bırakmak isteyen birçok vatandaş yardım alabilmek stanta başvuruyor. Sigarayı bırakmak isteyen vatandaşlara stantta karbon monoksit ölçümü yapıldıktan sonra birebir gönüllü doktorlarla görüşüyor.

Yaklaşık olarak 500 kişinin geldiğini söyleyen Kocaeli Devlet Hastanesi Doktoru Turan Şahiner, sigara bağımlılığının insanın bilinçaltıyla ilgili olduğunu ifade etti. Sigarayı bırakmak isteyenlere ilk olarak psikoterapi uygulanacağını belirten Şahiner, sigaradan zevk almasını azaltacak ilaç tedavisi ve sosyal çevre desteği sağlanacağını dile getirdi. Şahiner, sigara içmeyi kendi iradesi ile bırakmak isteyen vatandaşların büyük bir çoğunluğunun tekrar başladığını kaydetti.

Şahiner, "Başarılı bir şekilde sigara içmeyi bırakmak isteyen vatandaşlar doktor desteği alsınlar. Sigara içme bilinçaltıyla ilgili olduğu için hastaya ilk olarak bilinçaltında sigara içme isteğini silmemiz gerekir yoksa en kuvvetli ilacı versek dahi kişi sigara içmeyi bırakamaz." şeklinde konuştu.

Başvurularını yapan vatandaşlar, düzenli olarak doktor denetimi altında tutularak sigara içmeyi bırakmalarına yardımcı olunacak.
BİZE ULAŞIN