Türkiye bu kızları konuşuyor

Düşük not alan arkadaşlarına "Ailemiz bizi okutmak için çalışıyor" diye çıkışan Havva ve Gizem'in internet görüntüleri yürek dağlıyor

İlkokul üçüncü sınıf öğrencisi Gizem'in internete düşen bir videoda yer alan çığlığı büyük küçük herkesi derinden yaraladı. Bursa Orhangazi Atatürk İlköğretim Okulu üçüncü sınıf öğrencisi Havva Mutlu ve Gizem Bera Yüksel'in sınıf öğretmeni Cemal Aykaç'ın çektiği ve kızı tarafından internette yayınlanan görüntülerde, matematikten 100 alan sınıf başkanı Havva, öğretmenine şunları söylüyor: "Benim gibi 100 alsınlar diye uğraştım. Sorular sordum, cevaplatmaya çalıştım. Kimse beni dinlemiyor. Burada ağlıyorum, kimsenin umurunda değil. Yazıklar olsun size. Neden çalışmıyorsunuz?"

BABAM BANA ALAMIYOR

Daha sonra söz alan ikinci başkan Gizem Bera Yüksel ise, "Arkadaşlar öğretmen beni, fakirim diye başkan yapmadı. (Çizmesini göstererek) Bakın yırtık. Okula ayağım ıslak geldim. Bakın Derya'nın botu ne kadar güzel. Ona anne ve babası almış. Benim annem babam alamıyor. Babam çalışıyor, inşaatın beşinci katından düştü. Ölecekti. Biz çalışalım okuyalım diye ekmek parası çıkarmaya çalışıyorlar. Yaptığınız insanlığa sığar mı? Sığar mı Burak, sığar mı Atalay, sığar mı İsmail? Cevap verin şimdi. Havva başkanı üzdüğünüz kadar beni de üzüyorsunuz. Şu anda kalbimde, içimde ateş var." Görüntüleri videoya çeken sınıf öğretmeni Cemal Aykaç ise, "Kurgu falan değil o görüntüler. Tamamen doğal. Havva'nın babası polis. Başkan yardımcısı olan Gizem Bera'nın babası ise inşaat işçisi. Fakir bir aile gerçekten de. 6 kardeşler, kıt kanaat geçiniyorlar. Kirada oturuyorlar. O görüntülerdeki kadar zekiler. Reklam amaçlı çekmedim o görüntüleri. Hatıra kalsın diye çektim. Öğrencilerimle gurur duyuyorum. Gizem bilgisayar mühendisi, Havva ise polis olmak istiyor. Sonuna kadar arkalarındayım. Gizem'in okula yırtık botla geldiğini bilmiyordum. Bilsem bot alırdım" diyor.

BİZE ULAŞIN