Sultansazlığı dondu

Türkiye'nin önemli kuş cennetlerinden, Kayseri'nin Develi ilçesi yakınlarındaki Sultansazlığı Milli Parkı'nın sulak alanının buz tutması nedeniyle susuz kalan kuşlar için buzlar traktörle kırıldı.

Sultansazlığı Milli Parkı'nda incelemelerde bulunan Kayseri Çevre ve Orman Müdürü Ali Rıza Baykan, ıslah çalışmaları ve su kanalları sayesinde sazlığa su girişinin sağlandığını bildirdi.

Baykan, su girişinin sağlandığı sazlıkta sulak alanların miktarının arttığını ve eski ekolojik yapısına benzer bir hal aldığını ifade ederek, ''Sultansazlığı Milli Parkı'nın korunması, kuşlar ve yaban hayatı açısından üstlendiği değerin kaybolmaması için çevre halkıyla ıslah çalışmaları yaptık. Kamış ve saz kesimini belli bir sisteme oturttuk. Sazlıktaki su miktarının artması için çalışmalar yaptık'' dedi.

Yıllar içerisinde çevre halkının tarlalarını sulamak için sazlığın suyunu kullandığını, bu uygulamanın önüne geçilmesi ve açılan kanallarla sazlığa su girişinin sağlanması neticesinde Sultansazlığı'ndaki sulak alan miktarının arttığını kaydeden Baykan, şöyle konuştu:

''Alana su girince ekolojik yapı da olumlu yönde değişiyor ve bundan sonra daha da iyi bir hal alacak. Kış aylarındaki yağışla birlikte su miktarı biraz daha arttı. Kar yağmasının ardından hava sıcaklığının düşmesine bağlı olarak sulak alan tamamen buz tuttu. Suyun buz tutması nedeniyle Sultansazlığı'nda barınan veya buraya sığınan kuşlar, su ihtiyaçlarını karşılamak için başka yerlerdeki sulak alanlara gidiyor. Bunu önlemek için biz de sulak alanın belli bir bölümündeki buzları traktörle kırdık.''

Baykan ile Çevre ve Orman İl Müdürlüğü çalışanları, kış şartlarının ağırlaşması ve sulak alanın buz tutması sonucu yiyecek bulmakta zorluk çeken kuşlar için sulak alandaki adacıklara yem bıraktı.

SULTANSAZLIĞI MİLLİ PARKI

Tatlı ve tuzlu su gölleri, tabii varlığını besleyen ırmakları, görünümünü zenginleştiren değişik bitki örtüsüyle, giderek nesli azalan birçok kuşun sığınma ve barınma alanı haline gelen Sultansazlığı, tarıma açılmak üzere kurutulmaya başlandı ancak burasını keşfeden uzmanların müdahalesi sonucu kurutma projesinden vazgeçildi.

Sultansazlığı, 1971 yılında Kara Avcılığı Kanunu'na dayanılarak tarım ve köyişleri ile orman bakanlıklarınca korunma altına alındı, su kuşları koruma ve üretim sahası olarak tesis edildi. Milli Parklar ve Avcılık Dairesi ile Yaban Hayatı Vakfı (VWF) ve Uluslararası Doğa Koruma Birliği (IUCN) Sultansazlığı için destek sağlıyor.

Uzun süreli çalışmalara göre, burada yaşayan kuş türleri arasında Türkiye'de az bulunan flamingo ile ördek ilk sıralarda yer alıyor. Bunlardan başka pelikan, karabatak, dikkuyruk, kılıçgaga, turna, kara sumru, balıkçıl ve diğer çok çeşitli kuşlar da parkı zenginleştiriyor. Milli parkta barınan veya sığınan 251 kuş türünden 80'i kuluçkaya yatıyor.

Uzmanlar, burada çok sayıda ve zengin türde kuşlar bulunmasını bir tropikal ormandan daha fazla madde üretimine bağlıyor. Zengin besin kaynakları yönünden Türkiye'nin sayılı parklarından olan Sultansazlığı, koruma altına alındıktan sonra daha çok yabancı uzmanların ve kuş meraklılarının ilgisini çekmeye başladı.

DÜNYA SULAK ALANLAR GÜNÜ ETKİNLİKLERİ

Bu arada, 2 Şubat Dünya Sulak Alanlar Günü dolayısıyla Kayseri Çevre ve Orman Müdürlüğünce bir dizi etkinlik düzenlendi. 2 Şubat Salı günü İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü Sergi Salonu'nda ''Sultansazlığı'nın Dünü ve Bugünü'' konulu fotoğraf sergisi açılacak. 3 Şubat Çarşamba günü, Sultansazlığı Milli Parkı'na gezi düzenlenecek.

BİZE ULAŞIN