Darp ve tecavüz izi yok çukura düşüp boğulmuş

10 gün sonra okuluna 100 metre uzaklıktaki fosseptikte bulunan 10 yaşındaki Umut'un ön otopsi raporunda, darp ve tecavüze rastlanmadı. Ciğerlerine su dolup boğulduğu belirtildi

Uşak'ın Eşme ilçesinde öğrenim gördüğü yatılı okuldan 10 gün önce kaybolan ve önceki akşam okula 100 metre uzaklıktaki fosseptikte cesedi bulunan 10 yaşındaki Umut Balık'ın boğularak öldüğü belirlendi. Fosseptiğe ilk günlerde bakıldığı ancak aynı gün çukurun betonla kapatıldığı ortaya çıktı. Ön otopside Umut'un ciğerlerine su dolması sonucu boğulduğu, darp ve tecavüz izine rastlanmadığı belirtildi. Umut'un kaza sonucu mu öldüğü, yoksa biri tarafından mı çukura itildiği araştırılıyor.

BETON KAPAKLA KAPATILDI

Eşme Yatılı İlköğretim Okulu (YİBO) üçüncü sınıf öğrencisi Umut Balık, annesi Hanım Balık (29) tarafından 22 Mart Pazartesi günü saat 08.30'da okula bırakılmış, akşam saatlerinde okul bahçesinde top oynadığı bir arkadaşıyla tartışmıştı. Tartışma sonrası görevli öğretmenler tarafından dövüldüğü iddia edilen Umut Balık'ın kaybolduğu, yoklamada anlaşılmıştı. Umut'un cesedi önceki akşam okula yaklaşık 100 metre uzaklıktaki fosseptikten çıktı. İlk aramalarda fosseptiğe bakıldığı ancak aynı gün çukurun beton kapakla kapatıldığı ortaya çıktı. İl Emniyet Müdürü Cafer Şahin, Umut'un vücudunda herhangi bir tecavüz ve darp izine rastlanmadığını söyledi. Şahin, şu anda gözaltı ya da tutuklamanın söz konusu olmadığını da belirtti. Şahin cesedin bulunmasında okulda görevli temizlikçilerin ifadesinin etkili olduğunu vurgularken şunları söyledi: "Umut'un kaybolduğu gün foseptik çukurunun kapağı açıkmış. Kaybolmadan okul yönetiminin sabah haberi olunca arama başlatılmı. Bu sırada kapağın açık olduğunu farkeden bir idareci, temizlikçilere kapağı kapatmaları talimatı vermiş. Umut'un çukura düştüğü ihtimali hep uzak tutuldu. Aynalarla foseptiğe bakıldı ama cesede rastlanmadı. Temizlikçilerden biri rögarın kapağını kapattıklarını söyleyince cesede ulaşabildik."

KAZA SONUCU MU ÖLDÜ?
İzmir Adli Tıp Kurumu'nda yapılan otopsi sonucunda ise, Umut Balık'ın ciğerlerine su dolması sonucu boğularak öldüğü belirlendi. Ön raporda, "darp, cebir izine rastlanmadığı ve şüpheli bir durumun görülmediği'' ifade edildi. Daha önce cinsel taciz iddialarıyla gündeme gelen Eşme YİBO'da okuyan Umut'un kaza sonucu mu öldüğü, yoksa biri tarafından mı çukura itildiği araştırılıyor. Milli Eğitim Bakanlığı müfettişlerince idari soruşturma, savcılık tarafından da adli soruşturma yürütülüyor. Umut Balık'ın ailesine, "büyük sınıftaki öğrencilerin kendilerine porno film izlettiklerini" söylediği öne sürüldü.

BABA YENİDEN OTOPSİ İSTEDİ...

Baba Ercan Balık ise soruşturmayı yürüten savcının ihmalkar davrandığını öne sürerek, "Dışarıda değil okulda arama yapılması gerektiğini her fırsatta ifade ettim. Fakat nedense arama sürekli dışarıda yoğunlaştı. Umut'un kayboluşundan bir gün sonra, fosseptiği aradılar. Açık olan çukuru betonla kapattılar. 9 gün sonra aynı çukurdan oğlumun cesedi çıktı. Nasıl oldu, anlamıyorum. Fosseptikte 9 gün kalan bir cesedin şimdiye kadar çürümesi gerekirdi. Cesette hiçbir çürüme yokmuş" diye konuştu. Otopsisinin tamamlanmasının ardından Eşme'ye gönderilen Umut'un cenazesinin bugün toprağa verilmesi için işlemlerin yapılacağı belirtildi. Cenazeyi teslim alan dayı Hüseyin Eğercioğlu ise "3 yıldır bu okuldaydı. Derslerine çalışmadığı için öğretmeni tokat atmış.Okuldan kaçınca öğretmeni eve gelip almıştı. Karanlıktan ve köpeklerden korkardı" dedi.

Ali ARASLI - Asım PİLGİR - Çağlayan ÇETİN - Fatih ŞENDİL / SABAH

BİZE ULAŞIN