Tek başına savaş verdi, kanseri 5 yılda yendi!

Batmanlı Orhan, babası işsiz kalınca kanserle mücadelesini yalnız sürdürdü. Umudunu hiç yitirmeyerek tedavisi için yıllarca İstanbul'a tek başına geldi

Adı Orhan Başaran. Batman'da yaşayan 11 çocuklu Başaran ailesinin beşinci çocuğu. Kanser olduğunu öğrendiğinde henüz 12 yaşındaydı. Boğazında ve kulaklarının arkasında yaralar çıkan Orhan Başaran'a, film yıldızı Filiz Akın'ın da yakalandığı ve ABD'deki tedaviyle yendiği kanser türü olan 'Nazofarenk' teşhisi konuldu. Ve tedavi için İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Onkoloji Entitüsü'ne yönlendirildi. Baba Abdülhakim Başaran Batman Belediyesi'nde geçici işçi olarak çalışıyordu. Ancak bir süre sonra işten çıkarıldı. Babası işsiz kalınca Orhan Başaran maddi imkansızlıklarla kanser tedavisinde tek başına kaldı. Babası bir yandan ekmek derdinde, diğer yandan oğlunun sağlığına kavuşmasının peşindeydi. Ancak bütün kapılar kapandı.

22 SAATLİK OTOBÜS YOLCULUĞU

Orhan Başaran, öğretmenlerinin, komşularının yardımıyla yalnız otobüse biniyor ve 22 saat süren bir yolculukla Batman'dan 1500 kilometre mesafedeki İstanbul'a geliyordu. Üstelik bu bir seferlik yolculuk değildi. Tedavisi için her ay İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'ne yalnız başına gelen Orhan Başaran, hastanede de hep yalnızdı. Tüm olumsuzluklara rağmen Orhan Başaran, pozitif düşünceleriyle onkoloji bölümündeki doktorların ve hemşirelerin hem gözbebeği hem de 'Bilge çocuğu' oldu. Tedavisinin ardından yine otobüsle zorlu yolculuğa çıkıyor ve evine dönüyordu. Sadece kanserle değil yoksullukla da mücadele ediyordu. Bazen doktorlarının yardımı, bazen Batman'da okuduğu okulun öğretmenlerinin yardımıyla İstanbul'a gelen Başaran, kimi zaman da hayırsever işadamlarının kendisine uçak bileti almasıyla kanser yolculuğunu 2 saate indirebildi.

KENDİNE 'YAŞAYACAKSIN' DEDİ

Boğazındaki yaralar nedeniyle yıllarca katı besin yiyemeyen Orhan Başaran, çorbayı bile suyla içti. Geçen yaz İstanbul'da oturan ablasının yanına taşınan Orhan Başaran'ın her ay 22 saati bulan Batman-İstanbul arası kanser yolculuğu sona erdi. Tek başına bu amansız hastalığa meydan okuyan Orhan Başaran'a müjdeli haber doktorlarından geldi: 5 yıldır tek başına verdiği savaşı kazanmıştı. Orhan Başaran duygularını "5 yıl hep olumlu düşündüm. Tüm yokluklara rağmen. Boğazımda yaralar, yüksek ateşle saatlerce tek başına kanser yolculuğuna çıktım. Başımı yaslayacak bir omuz yoktu. Yollarda, hastanede hep tek başınaydım. İçimdeki ses hep olumluydu. 'Yeneceksin Orhan. Yaşayacaksın' diyordu. Ve başardım." sözleriyle anlattı.

HAYALİ, POLİS OLMAK

Batman'daki okulunu tedavisi nedeniyle yarım bırakmak zorunda kaldığını söyleyen Orhan Başaran "Liseyi dışarıdan bitireceğim. Tek istediğim polis olmak. Kanserden korkmadım ben hırsızdan katilden mi korkacağım. Beni polis akademisine alsınlar" dedi.

ARKADAŞI SAVAŞI KAYBETTİ
Orhan Başaran'ın hastanede arkadaş olduğu Burak Nalbant (solda) kansere yenik düştü.

BİZE ULAŞIN