İşadamını şoförünün yardımıyla kaçırdılar

Bilgisayar şirketi sahibi Halil İbrahim Özer'i kaçırıp 2 milyon dolar isteyen çete ele geçti. Saldırganlara güzergâhı, işadamının şoförünün söylediği ortaya çıktı

İstanbul'da Escort Bilgisayar'ın sahibi ve Toshiba'nın Türkiye distribütörü olan 43 yaşındaki Halil İbrahim Özer, 1 Mart 2010 Pazartesi günü sabah 06.50 sıralarında Kemerburgaz'dan cipiyle işine gitmek üzere yola çıktı. Kısa süre sonra arıza yapan iki araç nedeniyle cipini durdurmak zorunda kalan Özer otomobillerin çekilmesini beklerken arkadaki bir minibüsten inen maskeli ve silahlı iki kişi cipinin kapısını açarak zorla aşağı indirdikleri işadamını kendi araçlarına bindirdi. Saldırganlar 4 saat dolaştırıp 2 milyon dolar istedikleri Özer'i "Paranın teslimatı için bizden haber bekle. Polise gidersen eşin ve çocukların ölür" diyerek Üsküdar'daki işyerine yakın bir noktada bıraktı.

PAZARLIKLA 250 BİN'E İNDİRTTİ
Özer serbest kalır kalmaz İstanbul Asayiş Şube Müdürlüğü'ne giderek şikâyetçi oldu. Haraç çetesinin sık sık telefonla arayarak parayı almak için randevu talebinde bulunduğu Özer, polisin isteği üzerine çetecileri oyalamaya başladı. Sıkı pazarlık eden işadamı, miktarı 250 bin dolara kadar düşürdü. Gasp bürosu dedektifleri çete üyelerinin kimlik bilgilerini ve adreslerini belirledikten sonra 31 Mart gününe randevu verildi.

'MADDİ AÇIDAN ZORDAYDIM'
30 Mart gecesi operasyon yapan dedektifler, aralarında çeteye yardım eden işadamının şoförü Ümit Aktaş'ın da bulunduğu 13 kişiyi gözaltına aldı. Şüpheliler suçlamaları kabul etmedi. Ancak Ümit Aktaş'ın ifadesinde, "Maddi olarak zor durumda kalınca Hasan Esentepe ile Mustafa Yıldırım'ın eline düştüm. Beni zorladılar. Halil Bey'in işine geliş gidiş sırasında kullandığı güzergâhı söylemek zorunda kaldım" dediği öğrenildi. Beşiktaş'taki İstanbul Adliyesi'ne çıkarılan 13 şüpheliden 8'i tutuklanması talebiyle nöbetçi mahkemeye sevk edildi. Suç örgütünün lideri olduğu iddia edilen Hasan Esentepe, yardımcısı Mustafa Yıldırım, işadamının şoförü Ümit Aktaş, Ramazan Aydoğan, Olgay Karagöz, Barış Zeren ile Volkan Özen "suç işlemek amacıyla kurulan örgüte üye olmak ve silahlı gasp" suçundan tutuklandı.

BİZE ULAŞIN