Yardımcı doçentin intiharı için mobbing suçlaması

Zonguldak'ta intihar eden Yrd. Doç. Dr. Ebru Taşçı'nın iki arkadaşı "Psikolojik baskı yaptı" dediği üniversite rektörünü YÖK'e şikâyet etti

Zonguldak'ta, otomobilini 250 metrelik uçurumdan denize sürerek intihar eden Yrd. Doç. Dr. Ebru Taşçı'nın iki doktor arkadaşı, YÖK'e ihbar mektubu yazdı. Doktorlar, Zonguldak Karaelmas Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Bektaş Açıkgöz'ün, ABD'deki burs için onayını isteyen Taşçı'yı odasından kovduğunu öne sürdü.

'GELECEĞİMLE OYNANIYOR'
Ebru Taşçı ile 4.5 yıl aynı bölümde görev yaptıklarını ve intiharından iki gün öncesine kadar telefonla konuştuklarını belirten L.U. şu iddialarda bulundu: "Ebru Taşçı, ABD'de burs kazandı. Bunun için sabahlara kadar ders çalıştı. Bursu kazandığını öğrenir öğrenmez, heyecanla bölüm başkanı Doç. Dr. Fikret Çınar'ın odasına giden Ebru'ya, izin çıkmadı. Hatta bana 'azarlandığını' anlattı. Ben de, 'Dekana, o olmazsa rektöre çık' dedim. Dekan izin vermemiş. Rektör Açıkgöz de, Ebru'ya, 'Amerika'da ne işin var? Gitmene gerek yok' demiş. Ebru ısrar edince, 'Çık odamdan' diyerek Ebru'yu kovmuş. İntihar etmeden bir gün önce bölüm başkanının kendisine hakaret ettiğini söylemiş arkadaşlarına. Arkadaşımızı bile bile ölüme gönderdiler." Ebru Taşçı'nın, "Bunları hak etmiyorum. Geleceğimle oynuyorlar" diye dert yandığını anlatan arkadaşı L.K. ise şunları söyledi: "Ebru'nun intiharı göz göre göre geldi. Gittiği bütün yetkililer onu tersledi. Oysa bu yönetimden sadece Ebru değil, pek çok insan rahatsız oldu. Mağdur insanların sayısı oldukça fazla. Ben de 2001-2009 arasında Karaelmas Üniversitesi'nde öğretim üyeliği yaptım. Daha sonra İstanbul'a geldim. Rektör Açıkgöz, psikolojik baskı ve tehdit uygulayarak üniversiteyi yönetmektedir. Onun döneminde, tıp fakültesinden 100'e yakın öğretim üyesi istifa etmiş ya da kovulmuştur."

TELEFONLARIMIZA ÇIKMADI

Baba Muammer Taşçı ise şöyle konuştu: "Kızımın bilgisayar kayıtları ile telefon dökümleri incelendiğinde gerçekler ortaya çıkacak. Ayrıca Fikret Çınar ve bölümdeki çalışanların ifadelerine başvurulmasını isteyeceğiz. Kızımın arkadaşları arayıp yaşananları tek tek anlattı. 'Gerekirse mahkemede de bildiklerimizi anlatırız' dediler." Anne İlhan Taşçı da, kızının intiharından iki gün önce Fatih Sultan Mehmet Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne tayininin çıktığını ancak müjdeli haberi vermeye fırsat bulamadıklarını söyledi. Öte yandan iddialarla ilgili görüşmek istediğimiz Rektör Bektaş Açıkgöz telefonlarımıza yanıt vermedi.

BİZE ULAŞIN