Annesi 'Vesile' oldu, cehalete savaş açtı

İzmir'in Torbalı ilçesine 1.5 yıl önce atanan Kaymakam Zeki Arslan, okula gidemeyen annesi Vesile Arslan'ın burukluğundan etkilenip cehalete karşı savaş açtı. Arslan, geldiğinde 13 olan okuma yazma kursu sayısını 117'ye çıkararak, bin 466 kişinin okuma yazma öğrenmesini, 466 kişinin de ilkokulu bitirmesini sağladı. Hiç okula gitmeyen annesinin çabalarıyla diğer beş kardeşiyle birlikte üniversiteyi bitiren Zeki Arslan, şimdi özellikle kadınların eğitimi için savaş veriyor. Annesi okula gidemediği için burukluk yaşayan ve görev yaptığı her yerde hep eğitim sorunlarına öncelik veren Arslan, İzmir'in Torbalı ilçesine atandıktan sonra kolları sıvadı. İlk olarak, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın girişimiyle ülke genelinde başlatılan "Ana-Kız Okuldayız" okuma yazma kampanyasına öncelik verdi.

'ANNEM OKUYAMADI'
Atandığında, resmi rakamlara göre 8 bin 500 olan okuma yazma bilmeyenlerin tek tek tespitini yaptırdı. Tarla da yada başka işlerde çalıştığı için kursa gelmek istemeyenleri teşvik için 100 TL ödeneceğini duyuran Arslan, kalem, silgi ve defter gibi kırtasiye ihtiyaçlarını da karşılama sözü verdi. İlçede 13 olan Birinci Kademe Okuma Yazma Kursu sayısını, 1.5 yılda 117'ye çıkardı. Şimdiye kadar bu kurslardan bin 246'sı kadın olmak üzere bin 466 vatandaş belge aldı. İlkokulu bitiremeyenlere yönelik açılan ikinci kademe kurslara katılan 487 kişi de ilkokul diploması aldı. Kursları sık sık ziyaret eden Arslan, 60 yaşındaki annesinin geçmişte imkansızlıklar ve köy yaşamının elvermemesi nedeniyle okula gidemediğini anlatarak, şöyle konuştu: "Annem okula gitmeden, okuma yazma öğrendi. Bizim eğitimimizi desteklemesi benim için çok önemliydi. Özellikle kadınlara yönelik pozitif ayrımcılıktan yanayım. Torbalı, çok göç alan kent olduğundan, okuma yazma bilmeyen kadın sayısı oldukça fazla. Gönlüm tüm annelerimizin, kardeşlerimizin okuma yazma bilmesinden yana. Bunun için elimden gelen çabayı göstereceğim."

OKUMANIN KIYMETİ

Oğlunun başta kadınlar olmak üzere okuma-yazma bilmeyen kişilerin eğitim almasına yardımcı olmasının kendisini gururlandığını söyleyen anne Vesile Arslan ise şunları söyledi: "Eskiden köylerde kız çocuklarını çok fazla okutmazlardı. Ben de okula gidemedim ama kendi çabamla öğrendim. Bu yüzden okumanın kıymetini çok iyi biliyorum. Köyde çocuklarımın geleceğinin çok iyi olmayacağını, kendilerini yetiştiremeyeceklerini bildiğim için hepsini okuttum. Ekonomik olarak zorlandık ama üniversite bitiren çocuk, geride okula devam eden çocuğu finanse ettiği için zamanla sıkıntıları atlattık. Oğlumun yüzlerce kişinin okumasına öncülük ettiğini duydukça duygulanıyorum."

OĞLUYLA GURUR DUYUYOR
Bütün çocuklarını okutan anne Vesile Arslan "Okumanın kıymetini bilin" diye öğüt veriyor. Ve okuma kampanyasıyla cehalete savaş açan kaymakam oğluyla gurur duyuyor.

BİZE ULAŞIN