Dershaneye borçtan anne hapse girdi oğlu intihar etti

Sipahi çiftinin iki çocuğunun bin 800 lira borcu faiziyle 5 bin 250 liraya çıktı. Anne taahhütname imzaladığı için hapse girdi. Küçük oğulları üzüntüden kendini astı

Muğla'nın Fethiye ilçesinde kardeşlerinin dershane borcundan dolayı, annesi cezaevine gönderilen genç, bunalıma girerek intihar etti. Baba cenazede dershaneler ve avukatı suçlarken, cezaevindeki anneye kara haber verilmedi. Henüz 18 yaşındaki bir genci ölüme götüren süreç iddiaya göre şöyle gelişti: Çatalarık Mahallesi'nde yaşayan 5 çocuklu Emine (50) ve Mustafa Sipahi (53) çifti, zor şartlar altında 2 yıl önce biri üniversite, diğeri liseyi hazırlanan iki çocuklarını dershanelere kaydettirdi. Samet Sipahi (20) Life Dil Kursu ve Fen Bilimleri Dershanesi'ne, kız kardeşi Ö. Sipahi (15) ise Çözüm Dershanesi'ne gidiyordu.

İŞLERİ BOZULDU
Sürekli bir işleri bulunmayan çiftten anne temizlik işleri, baba ise inşaatlarda çalışarak evin geçimini sağlamaya çalışıyordu. Ancak bir süre sonra baba tamamen işsiz kalınca ailenin ekonomik durumu bozuldu, dershanelerin borcu ödenemedi. Samet'in dershanesine 800 TL, kardeşinin dershanesine ise bin TL borç kaldı. Bu borç, faiziyle birlikte toplam 5 bin 250 TL'ye ulaştı. Ocak ayında aileye borç nedeniyle icra geldi. İcrayı durdurmak isteyen anne Emine Sipahi, iki dershanenin de davalarını takip eden avukatın kendisine uzattığı taahhütnameyi imzaladı. Aile bu süreçte, dershaneye olan borcu ödeyebilmek için oturdukları tek katlı evlerini satışa çıkardı. Ancak 30 bin TL istenen eve bir türlü alıcı çıkmadı. Ev satılamayınca, para ödenemedi ve dershaneler avukatları aracılığıyla icra takibi başlattı. Fethiye İcra Mahkemesi, Emine Sipahi'ye "Taahhüdü ihlal" suçundan 3 ay hapis cezası verdi. Ertelenmeyen ceza nedeniyle anne, 8 Şubat tarihinde Muğla Kapalı Cezaevi'ne gönderildi. Kardeşlerinin cezaevi borcu nedeniyle annesinin cezaevine girmesini kabullenemeyen 18 yaşındaki Soner Semih Sipahi, bunalıma girdi. 2 ay süreyle çabalayan aile, anneyi cezaevinden çıkaracak parayı bulamadı. Durumu daha kötüye giden Soner Semih, önceki gün, saat 19.00'da evlerinin balkonuna çıkıp kendisini iple asarak intihar etti. Liseden ayrılan Soner, dün, gözyaşları arasında son yolculuğuna uğurlandı. Ancak cezaevindeki anneye haber bile verilemedi.

BUNALIMA GİRDİ...

Eşini cezaevine gönderen, oğlunu toprağa veren baba, avukat ve dershane yetkililerine tepki gösterdi. Okuma yazmayı iyi bilmeyen eşine, bilinci dışında taahhütname imzalatıldığını öne süren baba, "Oğlum ve kızımı, 'okusunlar, büyük adam olsunlar' diye iki farklı dershaneye gönderdik. Ancak, paralarını ödeyemedik. Avukat, okuma yazmayı çok iyi bilmeyen eşime 'Burayı bir imzalayın' diyor. Eşim de okuyamadan imzalıyor. Meğer taahhütname imzalatmış" dedi. Eşine verilen hapis cezasının ardından oğlunun bunalıma girerek canına kıydığını belirten Mustafa Sipahi, "Oğlum annesine çok üzüldü. Üzülünce de intihar etti. Bu durum, dershanelerin ve avukatın azizliğidir. Eşime haber veremedik" diye konuştu. Soner'in cenazesinde, dershaneyi bıraktıktan sonra sınava evde hazırlanan ve hukuk fakültesi hedefleyen ağabeyi güçlükle ayakta durabilirken, sinir krizleri geçiren kız kardeşi ise uyutulduğu için katılamadı.

CEZAEVİNDEKİ ANNEYE HABER VERİLMEDİ
İki çocuğunu üniversiteye hazırlık için dershaneye gönderen Sipahi çifti borçlarının büyük bölümünü ödedi. Ancak evlere temizliğe giden Emine Sipahi ve inşaatlarda çalışan Mustafa Sipahi işsiz kalınca, paranın bin 800 lirası ödenemedi. Dershane avukatı da anneye bir taahhütname imzalattırdı. Faiziyle 5 bin 250 liraya yükselen borç ödenemeyince 50 yaşındaki anne cezaevine girmek zorunda kaldı. Anneye küçük oğlunun kendini öldürdüğünü söyleyemediler.

'EŞİMİN OKUMASI İYİ DEĞİLDİ'
18 yaşındaki çocuğunu toprağa veren baba Mustafa Sipahi, "Oğlum annesinin durumuna çok üzüldü. Avukat okuma yazmayı iyi bilmeyen eşime taahhütname imzalatmış. Bu durum avukatlar ve dershanenin azizliğidir" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN