İkiz kardeşim bir robot!

Japon bilim adamları insanın hareketlerini mimiklerine kadar hemen ve gerçeğinden farksız olarak taklit edebilen robot yarattı

JAPONYA'NIN Osaka Üniversitesi'nde geliştirilen ve dün tanıtılan android robot, gerçek insanları mimiklerine kadar taklit edebiliyor. Daha önce insan görünümlü birçok robot üreten ve bir robot ailesi kurmayı hayal eden Profesör Hiroşi İşiguro tarafından geliştirilen bu yapay kadının hareketlerinin, öncekilere göre çok daha doğal olduğu görüldü. Profesör İşiguro, tanıtım sırasında ekibinin insan duygularını ifade edebilen robotlar yapmak istediğini söyledi. Uzun siyah saçlı ve siyah etekli robot, tanıtım sırasında, model olarak kullanılan 20'li yaşlardaki genç bir kadının gülümseme, öfkelenme gibi tüm hareketlerini gerçeğinden farksız taklit etti.

HASTALARA EŞLİK EDECEK

Gerçek insanın yüz ifadelerini bir kamerayla filme alındıktan sonra elektrik sinyalleriyle robota gönderen bir teknoloji kullanıldı. Prof İşiguro, geliştirdikleri yeni teknoloji sayesinde insan görünümlü robotları üretmenin daha kolaylaştığını, böylece bu robotlardan daha fazla alanda faydalanmanın mümkün olacağını söyledi. Yüzü sentetik deriden yapılan ve bir hastanede deneme amacıyla hastalara eşlik etmesi düşünülen "Geminoid-TMF" adlı robot 160 bin TL'ye satılacak. Robota bir bilim müzesinde de deneme amaçlı bir görev verilmesi bekleniyor.

BİZE ULAŞIN