Hıristiyanlar'dan coşkulu Paskalya

Hıristiyan dünyasının en büyük bayramı olarak kabul edilen Paskalya Türkiye'nin birçok yerinde kutlandı. Devlet Bakanı Egemen Bağış kutlama mesajı yayımladı, milletvekilleri kutlamalara katıldı

TÜRKİYE'DEKİ Hıristiyanlar, "Hz. İsa'nın çarmıha gerilip ölmesinin ardından yeniden dirilişini" simgeleyen Paskalya Bayramı'nı ayin ve etkinliklerle kutladı. Paskalya kutlamaları kapsamında İstanbul Balat'taki Fener Rum Patrikhanesi Kilisesi'nde paskalya ayini yapıldı. Fener Rum Patriği Bartholomeos'un yönettiği ayinde, mum ve tütsü yakıldı. İlahi ve dua okundu. Ayin sonunda da katılımcılara "Yeni yaşamın ve dirilişin simgesi'' olarak kabul edilen kırmızıya boyalı yumurtalar dağıtıldı. Kuddes adı verilen Paskalya çörekleriyle oruç açıldı. Kadıköy Caddebostan'da Hangar Sanat Derneği tarafından "Paskalya Pikniği" düzenlendi. Diyarbakır'da Meryem Ana Süryani Kadim Kilisesi'nde düzenlenen törende 50 gündür oruç tutan Hıristiyan vatandaşlar oruç açtı.

BAĞIŞ'TAN KUTLAMA MESAJI

Mardin'deki Kırklar Kilisesi'nde düzenlenen ayin sonrası bayram kutlamasına TBMM Araştırma Komisyonu üyesi 15 milletvekili de katıldı. Edirne Kıyık Semti'ndeki Bulgar Ortodoks Sveti Georgi Kilisesi'nde, Hatay'ın İskenderun ve Antakya ilçelerindeki Ortodoks kiliselerinde ve Adıyaman'da Mor Petrus Mor Pavlos Kilisesi'nde de ayin düzenlendi. Hıristiyanların Paskalya Bayramı'nı kutlayan Devlet Bakanı ve Başmüzakereci Egemen Bağış, yayımladığı mesajda "Toplumun inançları etrafında birleşmesini sağlayan, hoşgörü ve birliktelik duygularını ön plana çıkaran Paskalya Bayramı'nda bu duyguları paylaşmaktan mutluluk duyuyor, Hıristiyan vatandaşlarımızın aileleri ile birlikte mutlu ve huzurlu bir bayram geçirmesini diliyorum" dedi.

YUMURTA TOKUŞTURDULAR
Çocukların boyalı yumurtalara ilgi gösterdiği bayramda Hatay Valisi M. Celalettin Lekesiz ile Ortodoks Kilisesi Vakfı Başkanı Fadı Hurıgıl (üstte) yumurta tokuşturdu.

Çağdaş ÇETİNDEMİR - Metin HARIKÇI - Yaser ÇAPAROĞLU / SABAH

BİZE ULAŞIN