İlkbahar, gelen yaza göz kırptı

Türkiye'de yurt genelinde artan sıcaklıklar halkı sokaklara döktü. Paskalya tatili için ülkemize gelen turistler güvertede güneşlenmenin keyfini çıkardı

Nisan ayının gelmesiyle birlikte baharın yaza dönüşü de kendini yavaş yavaş belli etmeye başladı. Hafta sonu hava sıcaklıklarının artmasını fırsat bilen vatandaşlar kendilerini sokaklara, deniz kenarlarına, plajlara attı. Piknikler yapıldı, güneşin tadı çıkarıldı, oyunlar oynandı, balık tutuldu.

NİSAN YAĞMURLARI GELİYOR

Meteoroloji yetkilileri İç ve Doğu Anadolu bölgelerinde hava sıcaklıklarının 2-4 derece artacağını söylüyor. Ancak yurt genelinde perşembe gününe kadar aralıklarla 'Nisan yağmuru' geçişleri görülecek. Bu gece başta İstanbul, Marmara'nın batısında yağış bekleniyor. Yurdun Kuzeybatı kesimlerinde ise sis görülecek. Sıcaklıklar Batı kesimlerde, yağışla birlikte 4-6 derece azalacak. İstanbul Karaköy Limanı'na demirleyen kruvaziyerdeki turistler de dün güneşli havayı boş geçmedi. Geminin güvertesinde mayolarını giyerek sıcak bir İstanbul gününün keyfini çıkaran turistler Savaş Ay'ın objektifine takıldı. Yolculardan bazıları ise güverteden İstanbul manzarasını seyre daldı. Akdeniz-Ege ve Marmara'yı kapsayan kruvaziyer turizmi çerçevesinde İstanbul'a her yaz yüzlerce sefer yapılıyor. Öte yandan İstanbul'da 18 dereceye kadar çıkan sıcaklıklarla mangalını alan, parklara ve deniz kenarlarına akın etti. İstanbul sahil şeridindeki Bakırköy, Zeytinburnu'nun yanı sıra, Boğaz'daki parklar da mangal keyfi yapmak isteyenlerle doldu. Ailesi ve çocuklarıyla gelen vatandaşlar, sıcak havanın keyfini çıkardı. Sıcak bir günün yaşandığı İstanbul'da yaz kıyafetleri de sezona merhaba dedi. Güzel havada vatandaşların kendi araçlarıyla gezmek istemesi Boğaz ve sahil yollarında trafiği durma noktasına getirdi.

Güneyde plaj keyfi başladı
HAVA sıcaklığının 28, deniz suyu sıcaklığının ise 17 derece olduğu Antalya'da parklar ve sahiller dolup taştı. Paskalya tatili için Antalya'yı tercih eden yabancı tatilciler de sıcak havanın ve denize girmenin keyfini çıkardı. Sıcaklığın 24 dereceye ulaştığı Mersin'in Kızkalesi beldesinde yerli ve yabancı turistler denize girdi.

Pervin METİN - Müjdat GÖKTAŞ-Zeynel YAMAN-Yalçın BEL/ SABAH

BİZE ULAŞIN