Şimdi festival zamanı

5. Uluslararası Lale Festivali kapsamında Silivri'den Tuzla'ya 9.5 milyon adet lale dikildi. Harcanan paranın boşa gitmediğini belirten Topbaş "Ekolojik yaşam canlanıyor" dedi

İstanbul'u yaklaşık 2-3 ay boyunca lale, sümbül, nergis gibi soğanlı bitkiler süsleyecek. 5. Uluslararası İstanbul Lale Festivali 2 Nisan'da başlarken 82 lale türüyle kentin her noktası donatıldı. 1 milyon 488 bin TL'ye mal olan laleler Konya Çumra başta olmak üzere Silivri, Çatalca, Şile, Pamukova ve Geyve köylüleri tarafından yetiştirildi.

İŞ SAHALARI AÇILDI
Yerli lale üretimi köylülere 204 bin 54 TL kazandırdı. İstanbul'da alım garantili lale soğanı yetiştiriciliği sosyal sorumluluk projesi çerçevesinde, ürettirilen lale soğanları karşılığında üretici ailelere toplam 204 bin 54 TL ödendi. Laleler için harcanan paralarla ilgili sorulara cevap veren İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ekilen lalelerinin tamamının Türkiye'de yetiştirildiğini ifade ederek Silivri'de bunun için tarlalar oluşturulduğunu vurguladı. İnsanların lale ekerek daha fazla para kazandığını ve iş sahaları açarak insanlara onurlu bir duruş sağladıklarını kaydeden Topbaş "Bu güzellikler sanatçılara ve insanlara ilham kaynağı oluyor. Bu çiçekleri yetiştirerek görmediğimiz mikro organizmalardan böceklere bütün canlılara fayda sağlıyoruz. İstanbul'un ekolojik yaşamını canlandırıyoruz" dedi. Yedikule'deki lale bahçesinin Dünya Barış Bahçeleri Vakfı tarafından "Dünya Barış Bahçesi" seçildiğini belirten Topbaş, "Yedikule Lale Bahçesi 22 Nisan'da düzenlenecek törenle Barış Bahçesi olarak ilan edilecek ve plaketimizi asacağız" dedi. Topbaş ayrıca 13-15 Nisan'da Amerika'da "Dünya Lale Zirvesi" yapılacağını ve İstanbul Büyükşehir Belediyesi'nin de bu zirveye katılacağını belirtti.

BİZE ULAŞIN