Dünya Roman günü provasında kraliçeyi seçtiler

Romanlar 'büyük güne' hazır. Perşembe günü İstanbul Balat sahilini çalgıları, dansları ve hiç bitmeyen kahkahalarıyla inletecek 'ahali' son dersine de iyi çalıştı

Ey ahali, duyduk duymadık demeyin ki 'Büyük Gün'e 48 saat kaldı. Yani 'yatıcaz kalkıcaz, yatıcaz kalkıcaz', 8 Nisan Perşembe 'Dünya Roman Günü' başlamış olacak. Daha önce havadisi verip ; "Türkiye'de ilk kez kutlanacak" dedimdi. Yani tekmil Roman çerileri o an gelince Haliç kıyısı, Balat Sahili ve parkına akacak ooy!.. Böylesi müstesna bir günün provası olmadan olur mu? O provaya "bilirkişi" olaraktan benim katılmamam mümkün mü? Ahırkapı'dan Pire Memet, Sulukule'den Baro Şükrü, Lonca'dan da Kobra Murat teşkilat başkanları olarak ayrı ayrı arayıp davet ettiler 'Büyük Prova'ya. İkiletmeden soluğu orada aldım elbet. Kalpten söyleyeyim; böyle güzel bir bahar Pazar'ı, böyle keyifli bir kalabalık, böyle matrak mavra bir birliktelik çoktandır görmedimdi valla. Romanların ünlü modacısı Kobra Murat kreasyonunu bil cümle Roman kızı, kızanına giydirmekle meşgul. Kırmızı, pembe, mor, lame, sıklemen, yavrazi, lila renkli kumaşlardan biçilip dikilmiş fırfırlı etekler, tuvaletlerle dolaşıyorlar ortalıkta. Bazıları boncuklu incikli allı pullu varyete kostümleri, saksağan yuvası, krater ağzı, fırın tepsisi şeklinde şapkalar, tüller, kadifeler, çakma ipeklerle bürünmüş salınmakta.

ÇERİBAŞI OLDUM HEEY
Vakit geliyor ve kızlar önde, sünnetlik çocuklar arkada, büyük yürüyüş başlıyor. Peşlerine takılı ekip çalıyor, onlar seke-oynaya ilerliyor. Derken menzile erişiyor, Balat Parkı'nın sahil kesiminde sabitleniyoruz. Çayır çimene yayılmış piknikçi aileler önce şaşkın sonra katılımcı kadrolara dönüşüyor. Esas muhabbet yaldız yaldız kamufle edilmiş tahtın ve tahtırevanın kuruluşundan sonra başlıyor. Kim en güzel kız, en yaman oyunbaz hangisi, bir zamanların cihan yandı vedet oryantali Sema Yıldız'ın öğrencilerinden hangisi daha ezber etmiş figürleri, sınanıyorlar. Ağır Roman havaları oynak köçekçelerle kovalamaca yapıyor. Haliç'e yayılan coşkun melodilerle koro sesleri gelip geçen tur teknelerine ilham veriyor, deniz gezginleri de güvertelerde zıplayıp, oynamaya başlıyor. Sona doğru kimlerin Perşembe günkü yarışmaya 'esas müsabık' olarak katılacağı, hangi kıyafetlerin defilede sergileneceği kararını veriyor 'Aksakal Romanlar'. Bir de sürpriz; 'Fahri Çeribaşı' seçmişler, alkışlarla tahtırevana oturtuyorlar beni, günün manalı hatırası diye de bol bol 'resim çekiniyoruz"

PAZARDAN BELLİ PERŞEMBENİN GELİŞİ
Eski zamanların ünlü dansözlerinden Sema Yıldız'ın yetiştirdiği 'taze' dansözler kozlarını paylaştı. Tahta oturan ise 14 yaşındaki Simge Belge oldu. Son olarak Savaş Ay der ki: "Perşembenin gelişi pazardan belli. Uyarına gelirse mutlaka uğrayın Balat'a, parkın oraya."

BİZE ULAŞIN