Zıplatan kalp pili canından bezdirdi

İzmir'de Mehmet Yıldız, 4 yıl önce taktırdığı kalp pilinin titreme ve zıplamalara neden olduğunu ileri sürerken, Muğla'da ise banyo yaptığı sırada kalp pili biten kişi öldü

İzmir'de 65 yaşındaki Mehmet Yıldız, 4 yıl önce taktırdığı kalp pilinin, titreme ve zıplamalara neden olduğunu, bu nedenle de 2 kez daha operasyon geçirdiğini öne sürdü. Yıldız, ameliyatlardan birinde kabloların, birinde ise pilin yerinin değiştirildiğini ancak sağlığına kavuşamadığını iddia etti. İzmir'in Çiğli ilçesinde oturan 65 yaşındaki Mehmet Yıldız, 2006 yılında, Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde doktorların tavsiyesiyle kalp pili taktırdığını anlattı. Başarılı geçen operasyonun ardından bir ayağa kalktığını ancak bir süre sonra pilin yatarken ya da evin içinde dolaşırken zaman zaman titreme ve zıplama gibi sorunlar yaratmaya başladığını öne süren Yıldız, "Bunun üzerine tekrar hastaneye başvurdum ve ameliyatı yapan Doç Dr. Mehdi Zoghi'ye bu durumu anlattım. Doktor sorunun kablolardan kaynaklandığını söyleyerek beni tekrar ameliyat etti ve kabloların yerini değiştirdi. Ama sorun yine devam etti" dedi.

DOKTOR: BİZE TEŞEKKÜR ETTİ

Son olarak geçtiğimiz temmuz ayında ağzından pıhtı gelince tekrar hastaneye gittiğini ve yapılan incelemede yerinden çıkan kabloların diyafram ve akciğerde yırtılmalara neden olduğunun anlaşıldığını iddia eden Yıldız, "Tekrar ameliyata alındım ve kalp pilinin yeri değiştirildi. Kablolardan biri kalbime yapışıp kalmış ama bir zararı yokmuş. Konuyla ilgili olarak hastane yönetimine, Başbakanlığa ve İl Sağlık Müdürlüğü'ne müracaat ettim. Bunun üzerine Doç. Dr. Mehdi Zoghi, bana bir mektup göndererek, yaşadığım sorunların psikolojik olduğunu bildirdi. Kimseyle bir sorun yaşamak istemiyorum. Durumumla ilgili bilgi verilmesini ve tekrar eski sağlığıma kavuşmayı istiyorum" diye konuştu. EÜ Kardiyoloji Anabilim Dalı öğretim üyesi Doç. Dr. Mehdi Zoghi, konu hakkında açıklama yapmak istemediğini, ancak Mehmet Yıldız'ın son olarak Tıp Fakültesi Dekanlığı'na verdiği dilekçede kendilerine teşekkür ettiğini söyledi. Başhekim Prof. Dr. Necil Kütükçüler ise konuyla ilgili bilgisinin olmadığını belirtti. Kardiyoloji uzmanları da kalp pili takılan hastalarda titreme ve zıplama sorunu yaşanabileceğini belirtti.

ÖMRÜNÜN PİLİ BANYODA BİTTİ
Muğla'nın Marmaris ilçesine bağlı İçmeler beldesinde yaşayan 69 yaşındaki Danimarkalı Karl Asger Anderson, banyo yaptığı sırada kalp pili bitince hayatını kaybetti. Olay, komşularının Anderson'u 2 gün ortalıkta göremeyince polisi araması üzerine ortaya çıktı. Nöbetçi savcı ve polis ekipleri, Cumhuriyet Mahallesi'ndeki villaya çilingir yardımıyla girdiğinde Anderson'un cesedini küvette buldu. Vücudunda darp ya da cebir izine rastlanmayan Anderson'un kalbinin durduğu belirlendi. Anderson'un cesedi, otopsi için İzmir Adli Tıp Tıp Kurumu'na gönderildi.

'KABLO KALBİME YAPIŞMIŞ'
Yerinden çıkan kabloların diyafram ve akciğerinde yırtılmalara neden olduğunu söyleyen Mehmet Yıldız, "Tekrar ameliyata aldılar. Kalp pilinin yeri değiştirildi. Kablolardan birinin kalbime yapışıp kaldığı belirlendi" dedi.

BİZE ULAŞIN