Kayağın kardelenleri İsviçre Alpleri'nde

Bakan Günay'a "Bu zamana dek hep erkeklere kayak öğrettiler. Bizim suçumuz ne?" diye mektup yazan Sarıkamışlı Melike'nin rüyası gerçek oldu... Sarıkamışlı 11 küçük kız öğrenci, kayakta Türkiye'yi temsil etmek için İsviçre'ye gidiyor

Kars'ta Sarıkamış Kaymakamlığı'nın öncülüğünde başlatılan proje kapsamında 11 küçük Sarıkamışlı kız öğrenci, kayak sporunda Türkiye'yi temsilen yarın İsviçre'ye gidiyor. Kendisiyle beraber 10 kız arkadaşına İsviçre yolunu açansa 12 yaşındaki Melike Baysal oldu. Türkiye'nin en iyi kayak merkezi olan Sarıkamış'ta erkek öğrencilere kurs verilmesi ve onların hem yurt içinde hem de yurt dışında yarışmalara gönderilmeleri Melike'yi çok üzdü. Bu yüzden geçen yıl Kültür ve Turizm Bakanı Ertuğrul Günay'ın Sarıkamış'a yaptığı bir programda kendisine vermek üzere bir mektup hazırladı.

'BİZ DE KAYMAK İSTİYORUZ'
Soğukta elinde mektupla beklerken Akademi Sarıkamış Kayak Kulübü Başkanı Muzaffer Ergöz kendisini fark etti ve neden beklediğini sordu. Melike, "Bakan amcaya bir mektup vereceğim" dedi. Ergöz, "Ne yazdın mektubuna?" deyince Melike, "Biz de kayak yapmak istiyoruz. Bu zamana kadar hep erkeklere kayak öğrettiler. Hep onları ön plana çıkardılar. Bizim ne suçumuz var?" cevabını verdi. Melike'nin bu sözleri üzerine elindeki mektubu alan Ergöz, o gün bakana ulaşamadı ama soluğu Sarıkamış Kaymakamı Ahmet Altunbaş ve İlçe Milli Eğitim Müdürü Orhan Ekinci'nin yanında aldı. Kaymakam Altunbaş, Melike'nin mektubu üzerine kız çocuklarını kayak sporuyla tanıştıran bir proje başlattı. Melike'yle beraber kız çocukları köylerden, mahallelerden tek tek aileleriyle, öğretmenleriyle görüşülerek toplandı. 50 kız öğrenci, okullarından geriye kalan zamanlarında Sarıkamış'taki tesislerde kayak öğretmenlerinden ders almaya başladı. 4 ayda iyi birer kayakçı olup çıkan kızlardan en başarılı 11'inin İsviçre'de kayak sezonunun kapanış törenine götürülmesi düşünüldü. Ama bunun için ayrılmış bütçe yoktu. Devreye Kültür ve Turizm Bakanlığı Tanıtma Genel Müdürü Cumhur Güven Taşbaşı girdi. Küçük Melike'nin kendisine hitaben yazdığı ancak veremediği mektubu ve bundan sonra yapılanları Bakan Günay'a anlattı. Günay, kızların ve 9 kişilik ekibin İsviçre'ye gitmesi için gereken 100 bin lirayı temin etti. Kız öğrenciler bugün İstanbul'a gelecek yarın da kayak sezonunun kapanış törenleri için İsviçre'nin Zürih kentine hareket edecek. Yazdığı mektupla, kendisinin ve arkadaşlarının hayallerini gerçeğe dönüştüren Melike şimdi çok mutlu. Duygularını şöyle aktarıyor: "İsviçre'ye gideceğimiz haberinden sonra heyecandan mideme ağrılar giriyor. Hayalini kurduğumuz, televizyonlardan gördüğümüz İsviçre'ye gidiyoruz." Projeyi başlatan Sarıkamış Kaymakamı Ahmet Altunbaş ise "Projeyi sürdüreceğiz ve ileride kızlarımızın Türkiye'yi uluslararası arenalarda temsil etmesini sağlayacağız" ifadesini kullandı.

BİZE ULAŞIN