Güzelleşmeye çalışıyorlar!

Muğla'nın Ortaca ilçesine bağlı Dalyan Beldesi'ndeki çamur banyoları, turistlerden yoğun ilgi görüyor.

Kaunos Antik Kenti, kaya mezarları ve caretta caretta kaplumbağalarıyla ünlü Dalyan'da, çok sayıda yerli ve yabancı turistin geldiği çamur banyolarında ilginç görüntüler oluşuyor. İngiltere, Hollanda ve Avustralya'dan gelen yaklaşık 200 turist, çamur banyolarında hareketliliğe neden oldu.

FOTOĞRAFLAR İÇİN TIKLAYIN...

Ziyaretçiler, çamur banyosuna girdikten sonra vücutlarındaki çamurun kuruması ve ciltlerinin gerilmesi için güneşin altında uzun süre bekledi. Daha sonra duş alan turistler, kaplıca havuzlarda bulunan sıcak suya girdi.

Çamur banyosuna özellikle yabancı turistlerin yoğun ilgi gösterdiğini ifade eden işletmeciler, çamur banyolarında 2 havuz ile duş, kafe, dinlenme, tuvalet ve soyunma odaları gibi ünitelerin yer aldığını söyledi.

Tesiste, turistlerin içinde çamur bulunan havuzlara girerek vücutlarını çamurla kapladıklarını ve güneşin altında beklediklerini ifade eden işletme sahipleri, ''Kuruyan çamur deriyi geriyor ve gözenekleri temizliyor. Duşlarda çamur temizlendikten sonra kaplıca havuzuna giriliyor. Burada 30 dakika kalmak yararlı oluyor'' dedi.

Bodrum'dan günübirlik İngiliz turistleri çamur banyosuna getiren turist rehberi Mert Karakaşlı, nisan ayının ilk haftasından kasım ayına kadar yabancı turistleri çamur banyolarına getirdiklerine işaret ederek, şunları anlattı:

''Nisan ayının ilk haftası paskalya tatili olduğu için bir yoğunluk oluyor. Fakat Mayıs'tan itibaren daha yoğun oluyor. Biz Bodrum'dan buraya turist grupları getiriyoruz. Bizim gruplar çarşamba ve pazar günleri geliyor. Dalyan turistlerden büyük ilgi görüyor. Çoğu turist ülkemize gelmeden önce Dalyan hakkında bilgi topluyor. Çamur banyosuna gelen turistler çok memnun oluyorlar ve beklentilerini karşıladıklarını söylüyorlar. Çamurda çok eğleniyorlar.''

Dalyan'a gelen İngiliz turistler ise 1 haftalık tatil için Türkiye'ye geldiklerini ifade ederek, ''Çamur banyolarına ilk defa geliyoruz ve çok beğendik. Ülkemize döndüğümüzde burayı arkadaşlarımıza mutlaka tavsiye edeceğiz. Buranın doğası ve insanları çok iyi. Tatilimiz çok güzel geçiyor. Çamur banyosunda da arkadaşlarımızla birlikte çamur savaşı yaptık ve çok keyif aldık'' dediler.

DALYAN ÇAMUR BANYOLARI

Çamur banyolarına, nisan, mayıs ve haziran aylarında günde 500, temmuz ve ağustos aylarında ise günde 600 turistin geldiği öğrenildi. Klorür, sodyum, hidrojensülfür, florür ve radyoaktif radon gazı içeren 39 derece sıcaklıktaki kükürtlü sularla oluşturulan çamur banyolarının, romatizma, siyatik, kireçlenme, cilt hastalıkları, mantar, mayasıl, kaşıntı, kadın hastalıkları, damar sertliği, tansiyon, böbrek taşı gibi çeşitli hastalıklara iyi geldiği belirtiliyor.

BİZE ULAŞIN