Selvi Boylum Al Yazmalım 'pırıl pırıl' dönüyor

Kırgız yazar Aytmatov'un ölümsüz eserinden uyarlanan 'Selvi Boylum Al Yazmalım'ın onarılmış versiyonu İstanbul Film Festivali'nde gösterildi. Araları açık olan Türkan Şoray ile Kadir İnanır, hiç yan yana gelmedi

Türkan Şoray'ın önerisiyle 32 yıl önce çekilen, geçtiğimiz yıllarda kaybettiğimiz usta yönetmen Atıf Yılmaz imzalı başyapıt "Selvi Boylum Al Yazmalım" filminin restore edilerek yenilenen kopyası, 29'uncu Uluslararası İstanbul Film Festivali'nde gösterildi. Groupama ve Uluslararası İstanbul Film Festivali işbirliği ile hayata geçirilen 'Türk Klasikleri Yeniden' projesi kapsamında restore edilen filmin İstanbul Atlas Sineması'nda yapılan gösterimine, oyuncuları Türkan Şoray, Kadir İnanır, Ahmet Mekin, Elif İnci, yapımcı Arif Keskiner, senarist Ali Özgentürk, görüntü yönetmeni Çetin Tunca ve filmin müziklerini yapan Cahit Berkay katıldı. Önceki yıl ölen Kırgız yazar Cengiz Aytmatov'un romanından uyarlanan filmin galasından önce Beyoğlu The House Cafe'de bir davet verildi.

*KADİR İNANIR FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

*TÜRKAN ŞORAY FOTOĞRAFLARI İÇİN TIKLAYINIZ...

FİNALİ GENE TARTIŞILDI

Groupama Uluslararası Genel Müdürü Jean-François Lemoux burada yaptığı konuşmada, "Türk Sineması'nın altın filmlerinden birini daha beyazperdeye tanışmaktan gurur duyuyoruz" dedi. Yapımcı Arif Keskiner ise "Yeni kuşaklar sinemada görsün diye bu klasiği haziranda vizyona sokacağız" müjdesini verdi. Filmin yıllardır çok tartışılan finali için de sanatçılar ilginç açıklamalarda bulundu. Kadir İnanır, filmin finalinde Türkan Şoray'ın Ahmet Mekin'i tercih etmesi konusunda, "Cengiz Aytmatov'un kitabından uyarlama olduğu için pek bir şey diyemem. Giden gider, ne yapalım" dedi. Cahit Berkay da "Bence Türkan Sultan doğru kişiyi tercih etti" yorumunu yaptı. Kadir İnanır duygularını ise "Bu gece bu film ölümsüzleşiyor. Cümle kurmakta zorlanıyorum, çok heyecanlıyım. Bu filmin kamera arkasını belgesel yapacağım. Elimde 300 DVD var" diye dile getirdi. Diğer başrol oyuncusu Ahmet Mekin de "Hayat sürdükçe bu film de yaşayacaktır" diye konuştu.

UZAK DURDULAR

Davete katılan Kültür ve Turizm Bakanlığı Telif Hakları ve Sinema Genel Müdürü Hüseyin Ülger SABAH'a yaptığı açıklamada, "Şu ana kadar 2 bin 288 filmi dijital ortama aktardık. Proje 2013'te tamamlanacak. Böylece filmlerin kaybolması, kopyalarının yıpranması engellenecek" bilgisini verdi. Davet bittikten sonra Atlas Sineması'nda filmin gösterimine geçildi. Tüm konuklar birçok kez izledikleri filmin keyfine bir kez daha vardı. Davete katılmayan Türkan Şoray doğrudan galaya geldi. Türkan Şoray ve Kadir İnanır salona girdiklerinde uzun süre ayakta alkışlandı. Ancak son zamanlarda küs oldukları konuşulan ikilinin, galada yan yana gelmemeye özen göstermesi gözlerden kaçmadı. İki dev oyuncu, toplu fotoğraf çekimi sırasında bile birbirlerinden uzak durdu. Davetin sonunda da herkese filmin afişi dağıtıldı.

BİZE ULAŞIN