Berberlikle yola çıktı, kebap imparatoru oldu

Borçları yüzünden bunalıma girip canına kıyan kebap zinciri sahibi Ziya Bingöl, İstanbul'da berberlik yaparken kebapçılığa geçti. 12 yıl önce de oğlunu bir kazada kaybetti

Şanlıurfa Birecik'te, 1952'de, 7 çocuklu yoksul bir ailenin en büyük çocuğu olarak dünyaya gelen Ziya Bingöl, küçük yaşlarda ailenin geçim yükünü de omuzladı... Berber çıraklığı yapmaya başlayan Bingöl, kısa sürede kalfalığa yükselmeyi başardı. Henüz 13 yaşındayken otobüs biletini alıp, cebine de birkaç gün yetecek harçlık koyan Ziya Bingöl soluğu, "taşı, toprağı altın" İstanbul'da aldı. 1976 yılında İETT'ye berber olarak giren ve kendisini sevdirmeyi başaran Bingöl, 1980'de Fatih'te, içinde iki koltuk bulunan bir berber dükkânı açtı.

İLK DÜKKÂNI BİR BARAKAYDI
En küçük kardeşi Ramazan'ı yanına çırak olarak aldı, Mahmut ve Ahmet'e ise kebapçıda iş buldu. Dört kardeş akşamları da hep beraber sinemalarda su ve sakız satıyordu. Her Urfalı gibi Ziya Bingöl de doğuştan kebapçıydı... Para biriktirip 1982'de kardeşleri ile Bakırköy'de, belediyeden kiraladığı bir barakada lokanta açtı. Ama işler umduğu gibi gitmeyince berberliğe geri dönmek zorunda kaldı. 1987'de bu kez Fatih İskenderpaşa'da 5 metrekarelik bir dükkânda kebapçılık için şansını deneyen Bingöl kardeşlerin ünü, kısa sürede yayıldı. Dönemin Başbakanı Turgut Özal'dan iş ve sanat dünyasının pek çok önemli ismine kadar tanınmış müşterileri vardı artık. Ziya Bingöl, Vatan ve Akdeniz Caddeleri'nde yeni restoranlar açtı. "Ziya Şark Sofrası", Aksaray, Florya derken 11 şubeli bir kebap restoran zincirine dönüştü. Ancak Ziya Bingöl'ün dünyası, 1998 yılında 19 yaşındaki oğlunu bir trafik kazasında kaybetmesiyle bir anda alt üst oldu.

FAST-FOOD KEBABA İMZA ATTI

Evlat acısını içine gömen Ziya Bingöl, birçok ilke imza attı. 2006'dan itibaren fast-food kebap dükkânları açtı alışveriş merkezlerinde... Dondurulmuş lahmacun, içli köfte ve künefeyi hayata geçirdi. Restoran sektörünün ilk ve tek okulu olan "Ziya Akademi" ile de sektöre sertifikalı iş gücü kazandırdı. Ancak restoranların geleceği konusunda anlaşamayan kardeşlerden Ramazan Bingöl ve Mahmut Bingöl'ün ortaklıktan ayrılması ile Ziya Şark Sofrası'nın başında Ziya ve Ahmet Bingöl kaldı. 2005 ve 2006 yıllarında gerçekleşen bu ayrılıklar yüzünden, yurtdışına açılma planları da ertelendi. Bir yıl önce beyin kanaması geçirdi Ziya Bingöl... Bunu, ekonomik olarak girilen darboğaz ve bankalardan birbiri ardına gelen hacizler takip etti. Her hamburgercinin karşısına bir şark sofrası kurmak istediğini sık sık dile getiren Bingöl, en büyük hayali olan New York'ta şalgam suyuyla "ay menüsü"nü hayata geçiremeden, hayatına son verdi.

BİZE ULAŞIN