'Beyaz Üçgen'de boş ölü raporları ele geçirildi

Sahte reçete çetesine yapılan operasyonda doktor imzalı boş ölü raporları bulundu. 3-4 milyon liralık vurgunla ilgili 14'ü doktor, 60 kişi gözaltına alındı

Ankara'da sahte ve usulsüz reçete ve ilaç kullanım raporlarıyla devleti dolandırdıkları öne sürülen 14'ü doktor 60 kişi gözaltına alındı. Zanlıların devleti 3-4 milyon TL zarara uğrattıkları bildirildi. "Beyaz Üçgen" adı verilen operasyonda, şüphelilerden birinde doktor imzalı boş ölü raporu ele geçirildi. Bu raporların, ne gibi haksız kazançlar için kullanıldığı ise araştırılıyor. Mali Suçlar Büro Amirliği ekipleri yaklaşık 2 yıl önce bazı eczacı, doktor ve ilaç firmaları mümessillerinin sahte ve usulsüz rapor ve reçetelerle SGK'yı dolandırdıklarını saptadı. Takip ve teknik çalışmanın ardından, 60 kişi gözaltına alındı. Gözaltına alınanların arasında biri tabip yarbay 14 doktor, 3 eczane sahibi, 6 eczane çalışanı, 2 ilaç mümessili ve 1 huzurevi müdürü de bulunuyor. Şebekenin liderinin ilaç mümessili Volkan B. olduğu öne sürüldü.

TABİP YARBAY DA GÖZALTINDA

Zanlıların yakınlarını hasta gibi göstererek doktorlara rapor düzenlettirdikleri ve pahalı ilaçlar yazdırdıkları kaydedildi. Zanlıların ayrıca huzurevindeki yaşlılara da astım, psikiyatri bozukluğu, şeker hastalığı gibi devam eden sahte hasta raporu oluşturdukları bildirildi. Şüpheliler ayrıca doktorlara fazladan teşhis koydurup bunu reçetelere işleterek devlete fatura ettirmekle suçlanıyor. Eczacıların faturalar karşılığında SGK'dan para tahsilatı yaptığı ileri sürüldü. Operasyonda ayrıca şebekenin SGK'ya sunduğu faturaları önceden işleme koyduğu ve karşılığında rüşvet aldığı iddiasıyla bir kurum görevlisi de gözaltına alındı. Polisin gözaltına alıp Merkez Komutanlığı'na teslim ettiği GATA'da görevli Tabip Yarbay M.E.B.'nin bir huzurevindeki hastaların reçetelerine onlardan habersiz veya ihtiyaçları olmadığı halde ilaç yazdığı ve karşılığında rüşvet aldığı öne sürüldü. Yarbay'ın şebeke üyeleriyle görüşmeleri teknik takibe takıldı. Operasyon kapsamında arama yapılan huzurevinde altında doktor sicili yazılı boş ölü raporu ele geçirildi. Ölü raporlarının yaşlılara yönelik bir haksız kazanç girişiminde veya başka bir suç eyleminde kullanılıp kullanılmadığı araştırılıyor. 60 zanlıdan 34'ü savcılık talimatı doğrultusunda Emniyetten salıverilirken, 26'sı adliyeye gönderildi.

BİZE ULAŞIN