Levhasız refüj katliamı!

Akşam vardiyasından dönen 26 işçiyi taşıyan midibüsün şoförü önceki sabah tamamlanan refüje uyarı levhası konulmayınca kaza yaptı. 5 kadın işçi öldü...

Yalova'nın Çiftlikköy ilçesindeki Alkım Tekstil fabrikasında çalışan çoğu kadın 26 işçi, akşam vardiyasının ardından Nazif T.'nin kullandığı servis midibüsü ile evlerine gitmek üzere yola çıktı. Sürücü Nazif T. saat 1.00 sıralarında Aydın-4 Sitesi mevkiinde bulunan tali yolda ilerlerken, Karayolları ekipleri tarafından kazaların önlenmesi ve yolu daralmak için o sabah yapılan ve hiçbir uyarının bulunmadığı refüjle karşılaştı. Son anda direksiyonu kırdı ama yeterli olmadı. Refüje çarpan midibüs takla atarak yol kenarına devrildi. Yolculardan Ebru Yavuzdeğer (35), Nevin İşcan (45), Kader Boztepe (18), Nermin Irmak (42) ve Necmiye Deniz (41) araçtan savruldu. Çelik bariyerlere çarpan kadınlar olay yerinde öldü. Hastaneye kaldırılan 17 yaralıdan 12'si ayakta tedavi edildi. Durumu ağır olan 5'inin tedavileri ise sürüyor.

KAZA SONRASI ÖNLEM!

Kazanın ardından gözaltına alınan sürücü Nazif T. "Sürekli kullandığım yoldu. Ancak gece bir anda önümde beton seti görünce aracın direksiyonunu kırdım. Ön tarafı kurtardım, ama arka tekerlek çarpınca takla attım'' dedi. Gece hiçbir önlemin bulunmadığı kaza yerinde, sabahın ilk ışıklarıyla birlikte Karayolları ekipleri çalışma başlattı. Midibüsün çarptığı refüjün etrafına plastik 'fosforlu engelleme çubukları' dikildi. Yalova Barosu Başkanı Cemal İnci ise sabah saatlerinde olay yerinde yaptığı incelemenin ardından, Karayolları hakkında suç duyurusunda bulundu.

KIZINI İŞE ALDIRMIŞTI

Cinayet gibi kazada can veren 5 kadından geriye acı dolu hikâyeleri kaldı: Kızıyla birlikte yaşamını yitiren Nermin Irmak (42) çalıştığı fabrikaya kızı Kader Boztepe'yi (18) de 3 gün önce aldırmıştı. Necmiye Deniz (41) iki çocuğuna bakabilmek için işe başlamıştı. Aslen Romanyalı olan Ebru Yavuzdeğer (35) ise eşinin işleri bozulunca çalışmak zorunda kalmıştı. Bekar olan Nevin İşcan (45) da anne ve babasının bakımını üstlenmişti. Irmak, Boztepe, Deniz ve İşcan'ın cenazeleri dün toprağa verildi. Yavuzdeğer ise bugün defnedilecek.

BİZE ULAŞIN