Gül'den dâhi gence 230 yıllık keman

Cumhurbaşkanı Gül, 2008'de Kraliçe Elizabeth onuruna verilen konserde hem kendisini hem de Kraliçe'yi büyüleyen Hasan Gökçe Yorgun'a büyük jest yaptı

Cumartesi 11.04.2010
Güncelleme: Pazar 11.04.2010
ABONE OL
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'den sanata büyük katkı. Cumhurbaşkanı Gül, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in 2008'deki Türkiye ziyareti sırasında, Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) başkemancısı olarak konser veren ve herkesi büyüleyen harika çocuk Hasan Gökçe Yorgun'a büyük jest yaptı.

'MAHCUP ETMEYECEĞİM'

Gül'ün talimatıyla Hasan Gökçe'nin sanatını ilerletmesi için 1780'de keman ustası Antonio Gragnani tarafından İtalya'nın Livorno kentinde yapılan keman satın alındı. Cumhurbaşkanı'nın jesti karşısında duygulanan Hasan Gökçe de Köşk'e bir mektup yazdı. Gökçe mektubunda, "Şimdi kendimi daha güçlü hissediyorum, kendime daha çok güveniyorum. Başta siz olmak üzere bana güvenenleri mahcup etmeyeceğimden emin olabilirsiniz" dedi. Türkiye onu, İngiltere Kraliçesi Elizabeth'in Mayıs 2008'de Türkiye'ye gerçekleştirdiği ziyaret sırasında tanıdı. Cumhurbaşkanı Gül'ün Kraliçe onuruna verdiği yemekte Hasan Gökçe, herkesin parmak ısırdığı sanatını sergiledi. Doğuş Çocuk Senfoni Orkestrası (DÇSO) başkemancısı ve solisti olarak konser veren Hasan Gökçe'nin bu başarısı Gül'ün dikkatinden kaçmadı. Hasan Gökçe, Gül'ün davetlisi olarak bu defa 2009'da Cumhurbaşkanlığı Senfoni Orkestrası'nın açılışına geldi. 2009'da Mersin Üniversitesi Konservatuvarı lise bölümünden mezun olan Hasan Gökçe, eski kemanıyla girdiği sınavı kazanarak Viyana Konservatorium Wien Privatuniversitat'da lisans eğitimine başladı. Ancak Gökçe, elindeki kemanın kendisine yetmediğini fark etti. Sanata olan tutkusu Hasan Gökçe'yi Cumhurbaşkanı Gül'e mektup yazmaya itti ve "İyi bir kemanım olsa harikalar yaratırım" dedi.

KÖŞK HAREKETE GEÇTİ

Hasan Gökçe'nin bu mektubu üzerine Köşk hemen harekete geçti. Kendisinden konser ve başarılarına dair detaylı bilgi istendi. Cumhurbaşkanı Gül'ün "kaliteli bir keman alın" talimatı üzerine çok hassas bir çalışma yürütüldü. Türkiye'deki ünlü keman yapımcısı Lüthierler'in gözetiminde model kemanlarla Gökçe'nin uyumu bir süre denendi. Sonunda 1780'de Antonio Gragnani tarafından yapılan keman, Gökçe için satın alındı.