Almanya ile Türkiye arasında en güzel elçi

Almanya'da iktidar partisi Hıristiyan Demokratlar Birliği'nin üyesi olan eski manken Schaefer siyaset kariyeri için iddialı konuştu: Almanya dışişleri bakanı olacağım...

Almanya ile Türkiye arasında fahri bir elçi gibi çalışan eski manken Şebnem Schaefer, üyesi olduğu Angela Merkel'in partisi Hıristiyan Demokrat Birliği'nde (CDU), gurbetçilerin sorunlarıyla yakından ilgileniyor. Schaefer, partinin kadın kollarında aktif olarak rol aldığını söyleyerek, "Partim, benden köprü görevi üstlenmemi istedi. Uyum için çalışıyorum. Amacım Dışişleri Bakanı seçilmek. Almanya Dışişleri Bakanı Guido Westerwelle'nin koltuğuna göz diktim" diyor.

SİYASET OKUYOR

Almanya'nın Frankfurt şehrinde dünyaya gelen Şebnem Schaefer'ın annesi Türk, babası Alman. Frankfurt'ta Johan Wolfgang Goethe Üniversitesi'nde, 2 yıl Türkoloji ve psikanaliz okuyan Schaefer, 15 yaşından bu yana mankenlik yapsa da siyasete büyük ilgi duymuş. Ve bu ilgisi onu, Almanya'da Hıristiyan Demokrat Birliği'ne yönlendirmiş. Türkiye'de de, DP'nin rozetini yakasına takan ve bu partiyi siyaset okulu olarak gören Schaefer, şöyle konuşuyor: "Gurbetçilerin Almanya'daki sesi olabilmek için Türkiye'de değil de Almanya'da siyaset hayatımı sürdürmem gerektiğine inandım. Sonuçta ben Türk anne ve Alman babanın çocuğuyum. Her iki ülkenin insanı için çalışmalıyım. Ekim ayında, Frankfurt ve Hagen üniversitelerinde siyasi bilimler ve kamu yönetimi alanında eğitim almaya başladım. 'Otoriter Rejimden Demokrasiye', 'Siyasette Medyanın Etkisi' gibi konularda tezlerimi hazırladım. 2.5 yıl sonra okulum bitecek. 2009'da Hıristiyan Demokratlar'ın Frankfurt teşkilatında kadınlar kolu, yönetim kurulu, konsey delegesi görevine seçilen Schaefer, partisinin ondan Türkler ile Almanlar arasında köprü görevi üstlenmesini beklediğini söylüyor.

GURBETÇİLERİ DİNLİYOR

Schaefer "Merkel'in partisinde kadın kollarında pratiğe çeviriyorum. Gurbetçilerin evlerine gidiyorum. Partililer, 'Onların sorunlarını bize anlat. Bilelim' diyorlar." dedi.

BİZE ULAŞIN