Bir türkü söyledi ölümden kurtuldu

Ameliyatının riskli olduğu gerekçesiyle beynindeki tümör alınamayan Ece, hastane bahçesinde türkü söylerken Özürlüler Vakfı Başkanı tarafından fark edildi. Küçük kız, Seyhan Sandıkyapan'ın girişimiyle hayata yeniden tutundu

Ece Akgüneş'in neşe dolu yaşamı bir bayram günü babaannesinin evinde bayılması ile kabusa dönüştü. Bartın'da yaşayan 11 yaşındaki kızın ellerinde uyuşma, baygınlık ve derin uykuya dalma gibi şikayetleri her geçen gün arttı. Ailesi de, Ece ve üç kardeşini alıp İstanbul'a geldi. Beyninde mandalina büyüklüğünde bir tümör tespit edilen küçük kız ameliyata alındı, ancak tümörün büyüklüğü ve yeri nedeniyle operasyon başarısız oldu. Her geçen gün durumu ağırlaşan Ece, hastane hastane dolaşmaya başladı. Fakat doktorlardan "Ameliyat riskli, yaşama şansı düşük" cevabını aldı.

MORAL İÇİN SÖYLEDİ

Artık umutları tükenen anne Mercan Akgüneş, Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Hastanesi'nin bahçesinde gözyaşı dökerken, küçük Ece ambulanstan indirilen bir hastanın yanına yaklaştı ve ona moral vermek amacıyla bağıra bağıra "Sivas'ın Yolları" türküsünü söylemeye başladı. Küçük kızın çevredekileri gözyaşına boğan sesini, o sırada bir toplantı için hastanede bulunan Özürlüler Vakfı Başkanı Seyhan Sandıkyapan da duydu. Anne Mercan Akgüneş'ten kızının Türkiye'de çok az doktorun gerçekleştirebileceği riskli bir ameliyat geçirmesi gerektiğini öğrenen Sandıkyapan, Özürlüler Vakfı'nın düzenlediği "Haydi Gülümse" kampanyası kapsamında Ece'yi Marmara Üniversitesi Pediatrik Nöroşirurji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Memet Özek ile buluşturdu.

TÜRKÜDEN VAZGEÇMEDİ

Ancak küçük Ece'nin durumu her geçen gün ağırlaşıyordu. Beynindeki tümörü giderek büyüyen küçük kız artık uykudan uyanamaz ve yemek yiyemez hale gelmişti. Koma halinde kaldırıldığı İstanbul Acıbadem Hastanesi'nde 8 saat süren bir ameliyat sonrası Ece'nin beynindeki tümör tamamen çıkartıldı. Şimdi kardeşleriyle yeniden oynamaya başlayan Ece ve ailesinin yaşam umutları yeniden yeşerdi. Yaşadığı tek göz odada kız kardeşlerine türkü söylemekten vazgeçmeyen Ece ise, hayata sımsıkı tutundu.

BİZE ULAŞIN