Çocuk davaları daha hızlı bitecek

Meclis Çocuk Cezaevi Komisyonu ve Adalet Bakanlığı, Yargıtay'da bir dairenin sadece çocuk davalarına bakması yönünde görüş birliğine vardı

Mahkeme ve Yargıtay aşamasını uzun süre cezaevinde geçirmek zorunda kalan çocuk tutukluları rahatlatacak çözümler geliyor. Yargıtay'da bir dairenin sadece çocuklarla ilgili davalara bakması planlanıyor. Dava dosyalarının yetişkinlerden ayrılmasıyla, çocukları ilgilendiren davaların hukuki süreci ivme kazanacak. Cezaevlerinde resmi rakamlara göre 2 bin 643 çocuk var. Bunlardan bin 995'i tutuklu. 279'u hükümlü. 369 dosya ise Yargıtay'da karar bekliyor.

ÇOCUK EYLEM PLANI
Meclis Çocuk Cezaevi Komisyonu Başkanı AK Parti İstanbul Milletvekili Mustafa Ataş, çocuk mahkûmlar cezaevi koşulları konularında Adalet Bakanlığı ile yapılan çalışmalar sonucunda alınan kararları SABAH'a anlattı. Adalet Bakanı Sadullah Ergin'le, Yargıtay'ın bir dairesinin sadece çocuklarla ilgili dosyalara bakması konusunda ortak görüş oluşturduklarını anlatan Ataş, "Bir dairenin çocuklara ayrılması çocukların hayatlarının heba olmaması anlamına gelir" dedi. Bu tip bir düzenleme için Yargıtay'ın kuruluş yasasında değişiklik yapılması gerektiği belirtildi.

ODA SİSTEMİ OLACAK
İşte Meclis ve bakanlık arasında hazırlanan Çocuk Eylem Planı'nın diğer unsurları:
Her ilde çocuk mahkemesi kurulması için proje başlatıldı.
Fiziki koşulları kötü Pozantı, Bergama, İncesu cezaevleri kapatılacak. Adalet Bakanlığı, ıslah edicilik açısından uygun bulmadığı cezaevlerinin kapatılmasının ekonomik açıdan da yararlı olacağını hesapladı.
Eğitim evlerinde yaşı dolan hükümlüler kapalı cezaevi yerine açık cezaevine gönderilecek. Kapalı cezaevine gönderilme uygulaması incelemesinde çocukların o ana kadar eğitim evlerinde aldıkları her şeyin boşa gittiği ortaya çıktı. Açık Ceza İnfaz Kurumuna Ayrılma Yönetmeliği'nde değişiklik yapılarak, eğitim evlerinde yaşı dolan hükümlü çocukların kapalı cezaevine gönderilmesi dönemi bitecek.
Koğuş sisteminden 'oda' sistemine geçilecek. Çocukların gündüz saatlerinde ortak kullanım alanlarından bir araya gelmeleri, geceleri tek kişilik odalarda uyumaları öngörülüyor.

BİZE ULAŞIN