Demir yolu hattında 'ilaçlama' yapılacak

Devlet Demir Yolları 2. Bölge Müdürlüğü, ''Eskişehir-Ankara-Kırıkale-Yerköy-Kanlıca-Kayseri-Niğde-Ulukışla/Irmak-Çankırı-Karabük-Zonguldak hattında'' yabani otlar için ilaçlama yapacak.

Konuyla ilgili yapılan açıklamada, özel bir trenle ve uzman personel gözetiminde yapılacak ilaçlamanın çevredeki insan ve hayvan sağlığı yönünden tehlikeli olduğu belirtilerek, şu uyarılar yapıldı:

''Kimyasal ot ilaçlamasında kullanılacak süspansiyonun zehirli olması nedeniyle çevredeki insan ve hayvan sağlığı yönünden tehlikelidir. İlaçlamayla ilgili gerekli tüm tedbirlerin kuruluşumuzca alınmasına rağmen bir tedbir olarak, ilaçlamayı müteakip demir yolu hattının 10 metre yakınında 1 hafta süre ile hayvan otlatılmaması ve herhangi bir sebeple ot hasadı yapılmaması gerekmektedir.

İlaçlama işlemi 19-22 Nisan tarihleri arasında Ankara banliyö bölgesi (Sincan Kayaş) 26-29 Nisan tarihleri arasında Ankara-Irmak-Çankırı-Karabük-Zonguldak, 3-6 Mayıs tarihleri arasında da Irmak-Kırıkkale-Yerköy-Kanlıca-Kayseri-Niğde-Ulukışla, 10-11 Mayıs tarihleri arasında Sincan-Eskişehir hattında yapılacaktır.''

Açıklamada, ilaçlamanın başlayacağı 19 Nisan 2010 tarihinden itibaren ve devam süresince demir yolu hattının 10 metre yakınına ilaçlamadan dolayı yaklaşılmasının can ve mal emniyeti bakımından tehlikeli olduğu vurgulandı.
BİZE ULAŞIN