Die Welt: Kehanet gerçek olursa 'dünyanın başkenti'

2010 Avrupa Kültür Başkenti İstanbul, Alman gazetesi Die Welt'e göre gelecekte dünyanın yeni başkenti olacak. Fransız filozof Comte'un kehanetlerine atıfta bulunarak hazırlanan makale, gazetenin internet sitesinin manşetinde yer aldı

Almanya'nın en çok okunan gazetelerinden Die Welt, ünlü Fransız filozof ve sosyolog August Comte'un görüşlerine atıfta bulunarak İstanbul'un gelecekte "dünyanın yeni başkenti" olabileceğini iddia etti. "2010'da Almanya'nın Essen ve Macaristan'ın Pecs kentleri ile birlikte Avrupa Kültür Başkenti sıfatını taşıyan İstanbul, Comte'un kehanetleri gerçekleşirse dünyanın başkenti olacak" ifadelerinin yer aldığı makalede, Comte'un Türkiye'nin Asya'ya değil, Doğu Avrupa'ya ait olduğunu düşündüğü ve İstanbul'un doğuyla batıyı barış içinde kaynaştırabilecek bir şehir olduğu düşüncelerine yer verildi.

'İSLAMİYETE HAYRANDI'
Wolf Lepenies tarafından kaleme alınan makalede Comte'un "İnsanlık dini" kavramını ortaya atmasına rağmen, İslamiyet'e büyük hayranlık duyduğu, küreselleşmenin hız kazanmasıyla birlikte filozofun öngördüğü gibi İstanbul'un Avrupa başkentlerini geride bırakarak dünyanın başkenti olacağını belirtildi. Makalede, Comte'nin Jöntürkler'in düşünce yapısı üzerinde ve Türkiye'nin modernleşmesinde büyük etki sahibi olduğuna dikkat çekildi.
BİZE ULAŞIN