Erciyes Dağı'na kar yağdı

Türkiye'nin önemli kayak merkezlerinden olan Erciyes Dağı'na kar yağdı.

Dün gece başlayan ve sabah saatlerinde aralıklarla devam eden kar yağışı dolayısıyla Erciyes Dağı'nda kar kalınlığının 5 santimetreye ulaştığı bildirildi.

Kar yağışı nedeniyle hava sıcaklığı, kayak merkezinde eksi 2, Hacılar ilçesi ile Hisarcık beldesinde eksi 1 dereceye kadar düştü. Kayakevi yetkilileri, kar kalınlığının pistlerde 20 santimetreye çıktığını ancak bu miktarın kayak yapmak için yeterli olmadığını ifade etti.

Öte yandan, Pınarbaşı ve Sarız ilçeleri yakınlarındaki Binboğa Dağları'na da gece kar yağdığı belirtildi.

5 GÜNLÜK HARİTALI HAVA TAHMİNİ

ÇORUM'DA NİSAN AYINDA KAR SÜRPRİZİ

Çorum'da dün gece saatlerinden itibaren etkili olan kar yağışı yüksek kesimleri beyaza bürüdü. Kar yağışı Samsun yolunda da trafiği olumsuz etkiledi.

Çorum ve çevresinde gece başlayan ve aralıklarla öğleye kadar devam kar yağışı, özellikle Çorum Samsun karayolundaki sürücülere zor anlar yaşattı. Polis ve karayolları ekipleri, yağış nedeniyle yaşanabilecek her hangi bir olumsuzluğa karşı hazır bekledi.

Sıcaklığın 4 dereceye kadar düştüğü kent merkezinde ise yer yer karla karışık yağmur görüldü. Kar yağışının şiddetli olduğu yüksek bölgelerde nisan ayındaki sürpriz yağıştan nasibini aldı. Çorum'u çevreleyen dağlar tamamen beyaza büründü. Yüksek kesimlerindeki köylerin de kara teslim olduğu öğrenildi.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğü verilerine göre, yağışlar bugün etkisini devam ettirecek. Yarın parçalı bulutlu bir gün beklenirken, çarşamba günü ise tekrar yağışlar etkisini gösterecek. Özellikle salı günü hava sıcaklığının sıfırın altına düşeceği bildirildi.

NİSAN KARI, ÇATILARI BEYAZA BÜRÜDÜ

Yozgat'ta dün akşam başlayan sağanak yağmur, sabaha karşı yerini kar yağışına bırakması ilin yüksek kesimleri ile evlerin çatısını, araçların üzerini beyaza bürüdü.

Vatandaşlardan Halit Başkan (56) ocak ve şubat aylarında havaların sıcak geçtiğini belirterek," Bahar ayında havanın böyle soğuk olması aklımıza bu yazın biraz geç geleceğini getiriyor. Yaklaşık iki hafta önce de yine kar yağmış. Çiçek açan meyve ağaçlarını soğuk vurmuştu. Bu yağışlar çiftçimiz açsısından son derece önemli Rahmet bereket yağıyor." diye konuştu. Kar yağışının aralıklarla devam ettiği Yozgat'ta meteorolojiden alınan bilgiye göre hava sıcaklığının sıfır derece olduğu öğrenildi.

METEOROLOJİ'DEN YAĞIŞ UYARISI


Doğu Akdeniz, Doğu Anadolu'nun batısı ve yurdun doğu kesimlerinde kuvvetli sağanak yağış bekleniyor.

Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürlüğünden yapılan ''meteorolojik uyarı''ya göre, bugün kuvvetli sağanak yağışın Doğu Akdeniz (Adana, Osmaniye, Kahramanmaraş, Hatay), Doğu Anadolu'nun batısında (Erzincan, Malatya, Elazığ, Tunceli, Bingöl) ile Sivas, Tokat, Amasya, Adıyaman, Gaziantep, Kilis, Siirt, Bitlis, Muş, Ağrı, Iğdır, Şırnak ve Hakkari çevrelerinde etkili olacak.

Bu bölgelerde, 07.00 civarında başlayıp saat 21.00'e kadar devam etmesi beklenen yağışla ilgili ani sel, su baskını ve yıldırım düşmesi ve kuvvetli rüzgara karşı ilgililerin ve vatandaşların dikkatli olması istendi.

BİZE ULAŞIN