Havalar nasıl olacak? - HARİTALI

Meteoroloji'den yapılan son değerlendirmelere göre 5 günlük haritalı hava tahminleri...

Yapılan son değerlendirmelere göre; sabah Edirne ve Çanakkale, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Ankara, Eskişehir, Kırıkkale, Çankırı, Isparta, Burdur, Afyon, Bilecik, Bolu, Karabük ve Kastamonu, gece saatlerinde Yozgat, Kayseri, Sivas, Çorum, Amasya, Gümüşhane, Bayburt ve Erzincan çevrelerinde kısa süreli ve yerel olmak sağanak yağış geçişlerinin görüleceği tahmin ediliyor.

HAVA SICAKLIĞI: Ülkemizin iç ve doğu kesimlerinde 3 ila 5 derece artacak, diğer yerlerde önemli bir değişiklik olmayacak.

RÜZGAR: Genellikle güney ve güneybatı, Marmara ile Karadeniz kıyılarında kuzey ve kuzeydoğu yönlerden hafif arasıra orta kuvvette esecek.

SICAKLIKLAR ARTIYOR

Hava sıcaklıkları yarından itibaren ülke genelinde 4-6 derece artacak. Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Mehmet Çağlar, hava sıcaklıklarının ülke genelinde hissedilir derecede artacağını belirtti. Bazı bölgelerde yarın ve cuma günü aralıklarla kısa süreli yağışların görülebileceğini ifade eden Çağlar, şöyle konuştu:

''Yarın Orta Karadeniz'in iç kesimleri (Amasya, Tokat, Çorum), Doğu Karadeniz, Doğu Anadolu'nun kuzeyi (Erzincan, Tunceli, Kars, Ardahan, Erzurum, Ağrı, Iğdır, Muş, Bingöl, Bitlis, Muş, Van), Trakya (Edirne, Kırklareli Tekirdağ, İstanbul'un Silivri ve Çatalca ilçeleri) Sivas, Diyarbakır, Batman, Mardin, Siirt, Şırnak, Kastamonu, Çankırı çevrelerinde aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar görülecek. Hava sıcaklığı da Marmara'da 3 ile 5 derece olmak üzere, kuzey, iç ve batı bölgelerde 2 ile 4 derece artacak.''

Kısa süreli yağışların Cuma günü de bazı yerlerde süreceğini dile getiren Çağlar, ''Cuma günü de Trakya, Batı Karadeniz'in iç kesimleri, Bursa, Bilecik, Eskişehir, Çankırı, Sivas, Gümüşhane, Bayburt, Artvin, Erzincan, Tunceli, Erzurum, Kars, Ardahan, Ağrı, Iğdır ve Ankara'nın kuzey çevrelerinde kısa süreli, yerel olmak üzere yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar görülecek. Hava sıcaklığı da ülke genelinde 2 ile 3 derece artarak, mevsim normallerinin 3 ile 5 derece üzerinde seyredecek'' diye konuştu.

Hafta sonu Türkiye'nin Balkanlardan gelen yeni bir yağışlı sistemin altına gireceğini bildiren Çağlar, ''Cumartesi günü ülkemizin kuzey, iç ve doğu kesimlerinde, pazar günü ise kuzey ve doğu kesimlerde aralıklarla yağmur ve sağanak şeklinde yağışlar görülecek. Hava sıcaklığı yağışlarla birlikte ülke genelinde 4-6 derece azalarak tekrar mevsim normallerine gerileyecek'' dedi.

BÖLGELERİMİZDE HAVA

MARMARA: Batısı ile zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, sabah saatlerinde Edirne ve Çanakkale, öğleden sonra Bilecik çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek.

EGE: Kuzey Ege Kıyıları ile zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Afyon çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek.

AKDENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, öğle saatlerinden sonra Isparta ve Burdur çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak ve gökgürültülü sağanak yağışlı geçecek.

İÇ ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Ankara, Eskişehir, Kırıkkale ve Çankırı, gece saatlerinde Yozgat, Kayseri ve Sivas çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek.

BATI KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, öğleden sonra ve akşam saatlerinde Bolu, Karabük ve Kastamonu çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere sağanak yağışlı geçecek.

ORTA ve DOĞU KARADENİZ: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı ve çok bulutlu, gece saatlerinde Çorum, Amasya, Gümüşhane ve Bayburt çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere yağmur ve sağanak yağışlı geçecek.

DOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu, gece saatlerinde Erzincan çevreleri kısa süreli ve yerel olmak üzere yağmurlu geçecek.

GÜNEYDOĞU ANADOLU: Az bulutlu ve açık, zamanla bölge geneli parçalı bulutlu geçecek.

HAVA SICAKLIKLARINI DERECELERİYLE GÖRMEK İÇİN HARİTALARIN ÜZERİNE TIKLAYINIZ...BİZE ULAŞIN