Malatya'nın Neron'unu kamera yakalayacak

Topraktepe köyünde geceleri meydana gelen esrarengiz yangınların nedeni bulunamadı. Sokağa çıkma yasağı da işe yaramayınca köye kameralar yerleştirilmesi kararı alındı...

Malatya'nın Topraktepe köyünde son yıllarda henüz kimliği belirlenemeyen kişi ya da kişiler, tarafından çıkarıldığı düşünülen yangınlar evlerin ve harmanların yanmasına neden oldu. Doğanşehir ilçesine bağlı Topraktepe köyünde neredeyse sistematik bir hal alan yangınların sonuncusu geçen ay Kemal Acar'a ait olan iki katlı ahşap evin kundaklanmasıyla yaşandı. Bundan önceki yangınlarda olduğu gibi gece geç saatlerde çıkan yangında ev kül oldu.

1500 KÖYLÜYE UYKU YOK

Jandarmanın yıllardır sürdürdüğü tüm çabalar sonuçsuz kalırken, köylülerin kendi kendilerine uygulamaya koydukları "Gece yarısından sonra sokağa çıkma yasağı" da işe yaramadı. Bu faili meçhul ve akıl almaz olaylar, köyde yaşayan bin 500 kişinin huzurunu kaçırdı. Neron korkusu yüzünden geceleri rahat uyku uyuyamayan Topraktepeliler, korku ve endişe içinde fail ya da faillerin yakalanmasını istedi. Köylüleri 'Neron' korkusundan kurtarmak için harekete geçen Doğanşehir Kaymakamlığı yetkilileri, Köy İhtiyar Heyeti ve güvenlik birimleriyle toplantı yaptı.

24 SAAT KAYIT YAPACAK

Toplantıda, sokaklarının aydınlatılmasına ve köylülerin göstereceği noktalara 24 saat kayıt yapacak kamera sistemi kurulmasına karar verildi. Kaymakamlık bu çerçevede her türlü maddi ve manevi desteği de sağlayacak. Kurulacak olan kameralar 24 saat gece gündüz kayıt altında olacak. Kamera kaydı aynı zamanda jandarma ve polis tarafından da tutulacak. Olayların güvenlik güçleri tarafından aydınlatılmaya çalışıldığını belirten Doğanşehir Kaymakamı Cevdet Atay, "Ancak çözüm için köylülerin de desteği gerekiyor" dedi.

BEKÇİLERE 'TERS KÖŞE'

Atay, " Hiçbir olayda tek bir görgü tanığı çıkmadı. Köyün içini bilmeyen bir kişi dışardan gelip 3 binden fazla ağacı kesmeye cesaret edemez. Hepimiz köylü çocuğuyuz, köye giren her yabancı kişi ve durum dikkat çeker. Ancak herkes hiçbir şey görmediğini ve duymadığını söylüyor. Köyde bu olayların dışında kayıtlara geçen adli olay da yok. Çevre köylerle herhangi bir husumet de söz konusu değil. Zaten husumet bile olsa kim gelir mezar taşı kırar ki" diye konuştu. Toplam 225 haneli köyün 2 dönemdir muhtarlığını yapan 41 yaşındaki Ahmet Karabay, 9 yıldır güneşin batmasıyla birlikte korku ve huzursuzluğun da başladığını anlatarak, "Gece yarısından sonra evlerimiz kundaklanıyor, ağaçlarımız kesiliyor. İki bekçimiz var ama bekçi hangi tarafa giderse diğer tarafı yakılıp yıkılıyor. Bu duruma çözüm istiyoruz. Tek tesellimiz can kaybının olmaması. " dedi.

SON 9 YILDA 104 YANGIN 35 MEZAR TAHRİP EDİLDİ!
Son iki ayda 4 evin kundaklanmasıyla köyde 9 yılda yanan ev sayısı 15'e, harman sayısı 87'ye, ahır sayısı da 2'ye ulaştı. Aynı dönemde 3 bin 500'den fazla meyve ağacı yanarak kül olurken, 300 bin bal arası kovanlarında zehirlendi. 35 mezar ve iki çeşme de tahrip edildi.

NERON KİMDİR?
Roma İmparatorluğu'nun 6'ncı hükümdarı olan Neron ilk yıllarında halk tarafından çok seviliyordu. Ancak ruhsal sorunları nedeniyle zalimleşti. Özellikle Hıristiyanlara yaptığı zulümle tanındı. Hükümdarlığı döneminde yüzlerce Hıristiyanın ölümüne neden olan ve Roma yangınını çıkardığı rivayet edilir. Kent yanarken lir çalıp olup biteni büyük bir zevkle izlediği iddiaları ise bazı tarihçiler tarafından kabul görmemekte...

BİZE ULAŞIN