3. köprü 'yap işlet'le ihaleye çıkacak

Perşembe 15.04.2010
Son Güncelleme: Perşembe 15.04.2010
ABONE OL
İstanbul Büyük Şehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul'da üçüncü köprü için iki nokta belirlendiğini ve bir ay içinde yerine karar verileceğini belirterek, Ulaştırma Bakanlığı'nın Yap-İşlet (Yİ) modeliyle ihale düzenleyeceğini söyledi. Topbaş, Reuters ile yaptığı söyleşide, "Bütün mesele doğru yerde ve doğru yapılar yapmak. Şu endişeleri dile getiriyorlar, bu köprüler kuzeye doğru genişlemeyi ve orman alanlarını tahribatını tetikleyecek. Ancak elinizde şehrin imar yasaları, şehrin anayasası, imar planları var, eğer bu kararları uygulayamıyorsanız, köprü yapmasanız bile bazı yerler zaten tahrip olur. Köprüler buraları tahrip etmez, tahrip edenlere karşı yaptırımlarınız varsa, vatandaş da bu bilinçle tavrını koyarsa zaten tahrip ettirmezsiniz" diye konuştu.

İGDAŞ'IN DURUMU BELLİ OLACAK
İGDAŞ'ın özelleştirme metodunun halka arz mı blok satış mı olacağının üç ay içinde belli olacağını belirten Topbaş, yıls onuna kadar ihaleye çıkmış olacaklarını söyledi. Topbaş, "İGDAŞ'tan iyi para bekliyoruz. İyi para bulmazsak satmayız, satmak zorunda değiliz" dedi.

KONSOLOSLARA EMİRGAN'DA KAHVALTI
Başkan Topbaş, İstanbul'daki başkonsoloslarla kahvaltıda bir araya geldi. Emirgan Beyaz Köşk'te verilen kahvaltıda konuşan Topbaş, İstanbul'da 72 ülkenin başkonsolosu bulunduğunu ve dünyada New York'tan sonra en çok başkonsolos bulunan şehrin İstanbul olduğunu söyledi.