Çantalı bombacıya 24 yıl

Sırt çantasınde 3.5 kilogram patlayıcı ele geçirildiği iddiasıyla yargılanan Bülent Öztürk'e 24 yıl, evinde kaldığı Şehabettin Demir de 15 yıl hapis cezasına çarptırıldı

İstanbul Mecidiyeköy'de 2007'de sırt çantasında 3.5 kilogram A-4 tipi patlayıcı ile yakalanan Bülent Öztürk, 24 yıl hapis cezasına çarptırıldı. İstanbul 14. Ağır Ceza Mahkemesi'nde görülen davanın karar duruşmasına tutuklu sanıklar Bülent Öztürk ve Şehabettin Demir katıldı. Öztürk, "Mahkemeden herhangi bir şey beklemiyorum" derken, Demir tahliyesini istedi. Mahkeme heyeti, bomba yüklü çantayla yakalanan Bülent Öztürk'ün "terör örgütü üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak"tan 24 yıl hapis, Şehabettin Demir'in ise "terör örgütü üyesi olmak ve patlayıcı bulundurmak"tan 15 yıl hapisle cezalandırılmasına karar verdi. Tutuksuz sanık Zerrin Avcı'ya da "terör örgütü üyesi olmak ve patlayıcı madde bulundurmak" tan 10 yıl hapis cezası verildi.

'EMİN OLMADAN KALMAZLAR'
Kararda, Öztürk'ün sırt çantasında bomba ve malzemeleriyle yakalandığı belirtilerek "Sanık Bülent Öztürk terör örgütünün kampında bomba eğitimi aldıktan sonra bombalı eylem amacıyla İstanbul'a gelmiştir" denildi. Öztürk'ün, Demir'in evinde saklandığı, daha sonra sanıklar Zerrin Avcı ve Mehmet Şirin Avcı'nın evinde kaldığı belirtilen kararda, terör örgütü üyelerinin emin olmadıkları birinin evinde saklanamayacakları da vurgulandı. Kararda ayrıca "PKK terör örgütü üyesi Bülent Öztürkbomba patlatmamıştır ancak patlatmaya teşebbüs etmiştir" ifadeleri kullanıldı.

BİZE ULAŞIN