Kas gücüyle 'devriâlemci' Türk, Avustralya'da zirvede

Erden Eruç, dünyayı sadece kas gücüyle dolaşmayı hedefleyen bir Türk gezgin. ABD'de yaşayan 49 yaşındaki Eruç, 2003'te başladığı ve 'kas gücüyle devriâlem' olarak nitelendirdiği 'Altı Zirve Projesi'nde bir adım daha attı. Projenin ikinci ayağı olan "Avustralya'nın en yüksek noktası" sayılan Kosciuszko zirvesine çıktı. Eruç, projesinin ilk aşamasını 2003'te Kuzey Amerika kıtasının en yüksek noktası olan 6 bin 195 metredeki Alaska'daki Denali Zirvesi'ne tırmanarak tamamlamıştı. Projesi çerçevesinde 2006'da "Atlas Okyanusu'nu kürekle geçen ilk Türk" unvanını kazanan Eruç, 2007'de 312 gün kürek çekerek Pasifik Okyanusu'nu aştı. Avustralya'ya vardıktan sonra kıtanın etrafını da kıyı hattı boyunca bisikletle dolandı. Eruç, 10 Nisan'da da eşi Nancy'yle beraber 2 bin 228 metrelik yüksekliğiyle "Avustralya'nın en yüksek noktası" sayılan Kosciuszko zirvesine çıktı.

2012'DE EVİNE GERİ DÖNECEK

Eruç'un bundan sonraki rotası şöyle:
Kürekle Hint Okyanusu'na açılacak. Hindistan'dan Nepal'e geçip Everest'e çıkacak. Gürcistan- Rus sınırındaki Elbrus Dağı'na tırmanacak.
Afrika'nın en yüksek zirvesi Kilimanjaro'ya tırmanacak. Sonra Brezilya'ya doğru Atlas Okyanusu'nda kürek çekecek. Arjantin'deki Aconcagua Dağı'na çıkacak. 2012'de Seattle'daki evine dönecek.

BİZE ULAŞIN