"Fay 2029'a kadar kırılacak"

Prof. Naci Görür, araştırmalara göre, 7.2'den küçük olmayacak Marmara depreminin 2029'a kadar gerçekleşmesini beklediklerini söyledi

İstanbul Teknik Üniversitesi Jeoloji Mühendisliği Öğretim Üyesi Prof. Dr. Naci Görür, yaptıkları araştırmalar sonucunda, özellikle Marmaraereğlisi açıklarıyla adalar arasında kalan fayın 2029'a kadar kırılmasını beklediklerini ve açığa çıkacak depremin büyüklüğünün 7.2'den daha küçük olmayacağını söyledi. Görür, yaptığı açıklamada, Tekirdağ'ın güneyinde, Marmara Denizi'nin derin çukurluğunda bulunan Kuzey Anadolu fayının deniz altındaki kısmını incelediklerini belirterek, 1999'dan bu yana çeşitli gemilerle araştırmalar yaptıklarını hatırlattı. Özellikle Marmaraereğlisi açıklarıyla adalar arasında kalan fay, birinci derecede risk oluşturduğunu belirten Görür, bu fay hattında gerçekleşecek depremden en fazla Marmara Denizi'nin güney sahillerinde yer alan yerleşim alanları, İstanbul ve Tekirdağ'ın etkileneceğini kaydetti. 1999 depreminin Marmara'yı risk altına soktuğunu vurgulayan Prof. Dr. Naci Görür, şunları söyledi:

İSTANBUL VE TEKİRDAĞ ETKİLENECEK
"En son deprem nerede olmuşsa oranın batısı tehlikeli duruma geliyor. Yani Gölcük depremi Marmara Bölgesi'ni risk altına sokmuştur. Bu bölgede olacak bir depremin büyüklüğü 7.2'den küçük olmayacak. Marmara Denizi'nin altından geçen fay hattının uzandığı hat boyunca inceledik. Çeşitli bölgelerde gaz ve su çıkışı tespit ettik. Marmara'nın altında biriken enerji er veya geç açığa çıkacak. İstanbul ve Tekirdağ'ı tehdit eden bu fay hattındaki kırılma yapılan araştırmalara göre 2029'a kadar gerçekleşecek."

BİZE ULAŞIN