Mahsur kalanlara Kızılay'dan yemek

THY, 'kül krizi'nin patlak verdiği perşembeden bu yana 270 uçuşunu iptal etti. Havaalanlarında mahsur kalan yolculara ise Kızılay battaniye ve gıda dağıttı

İzlanda'daki yanardağ patlaması sonucunda gökyüzünü kaplayan kül bulutu nedeniyle, İstanbul Atatürk Havalimanı'ndan Kuzey ve Orta Avrupa ülkelerine yapılan uçak seferlerinde iptaller artarak devam ediyor. Hava sahası kapalı olan İngiltere, İrlanda, Norveç, İzlanda, İskoçya, Finlandiya, İsveç, Letonya, Danimarka, Hollanda, Belçika, Polonya, Almanya ve Fransa gibi ülkelere, dün hava sahaları kısmen kapatılan İtalya, İsviçre, Slovenya, Moldovya ve Çek Cumhuriyeti de eklendi.

TRENLERE VAGON İLAVESİ YAPILDI
İptaller nedeniyle yoğunluğun yaşandığı İstanbul Atatürk Havalimanı'nda yolcular, geceyi battaniyelere sarılarak banklarda ve boş ofis odalarında geçirdi. İzmir ve Antalya'daki havalimanlarında ise Kızılay, uçuşları iptal olan dış hatlar yolcularına battaniye ve gıda malzemesi dağıttı. TCDD de uçuş iptalleri nedeniyle yoğun bir taleple karşılaşınca trenlere vagon ilavesi yaptı. Son gelişmelerin havayolu şirketlerine ağır yük getirdiği belirtilirken, THY de perşembe gününden beri 370 uçuşu iptal etmek zorunda kaldı.

THY: EK SEFER DÜZENLENECEK

THY'den dün akşam yapılan yazılı açıklamada, kapalı hava meydanlarının açılmasıyla birlikte ek seferler düzenleneceği ve iptal edilen uçuşlar için iade yapılması durumunda da ceza alınmayacağı duyuruldu. Ulaştırma Bakanı Binali Yıldırım da Antalya'da yaptığı açıklamada, "Bizim için can ve mal emniyeti her şeyden önce gelir'' diye konuştu. Toz bulutlarının Türkiye'ye gelişiyle ilgili bir soru üzerine de "Bizdeki bilgilere göre şu an bir tehlike yok, ama her tedbiri alıyoruz" dedi.

BİZE ULAŞIN