'Çocukları maddi imkâna boğmayın'

O, üç çocuk annesi bir kadın. Hayatı boyunca yoğun çalıştığını söyleyen ve " Çocuklarımı büyütürken pek çok hata yaptım" diye itiraf eden bu kadın, dünyanın en saygın çocuk gelişim uzmanlarından biri olan Amerikalı Prof. Dr. Cynthia Garcia Coll. Bir dizi konferans için Türkiye'ye gelen Coll, kendinden örnekler vererek modern çağda çocuk yetiştirirken yapılması gerekenleri anlattı.

'ÇOCUK OLMASINA İZİN VERİN'
Günümüzde çocukları maddi imkanlara boğmanın en büyük yanlış olduğunu söyleyen Coll "Özellikle çalışan anneler vicdan azabı duyarak en iyi eğitim almış dadıyı seçme yarışına giriyor. Oysa çocuklarımın hepsini hiç eğitim almamış ancak onlar için canını verecek İspanyol asıllı bir dadı büyüttü. İyi eğitimli değil, çocuğunuzu sevecek bir dadı seçin ve sık sık bakıcı değiştirmekten kaçının, çocuklar alışkanlıklara bağlıdır" dedi. Coll'un ailelere diğer uyarıları şöyle:
Çocuklarınızın her istediğini almayın, her söylediğini yapmayın. Bazı şeyleri kazanmak için uğraşmaları gerektiğini öğrensinler.
Çocuklarınızın çocuk olmasına izin verin. Küçük yaşta büyük sorumluluklar yüklemeyin.
Destek olun ancak onun sorumluluklarının tümünü sırtlanmayın. Problem çözmeyi öğrenmesine izin verin.
Çocuklarınızı teknolojiden uzak tutmayın ama kendilerini buna kaptırmalarına da izin vermeyin. Facebook gibi sosyal paylaşım ağlarına erişimlerini engellemeyin ama kullanım sürelerini kısıtlayın.
Çalışan anne ve babalar, kendinizi affedin. Suçluluk hissetmekten vazgeçin çocuğunuzla geçirdiğiniz zamanı verimli hale getirin.

BİZE ULAŞIN