'Yalnız Kurt'a ölüme yol açma suçlaması

İstanbul'da pek çok başarılı operasyona imza atan Komiser Oktay Kapsız ve iki polis "işkenceyle ölüme neden olmaktan" tutuklandı

Tapu Çetesi başta olmak üzere İstanbul'da birçok önemli gasp operasyonuna imza atan "Yalnız Kurt" lakaplı Komiser Oktay Kapsız iki polis memuruyla birlikte "işkence yaparak ölüme sebep olmak" suçlamasıyla tutuklandı. Laleli esnafına ait kuryeden 1 milyon 200 bin doların gasp edilmesi olayı üzerine ocak 2010'da düzenlenen operasyonda ikisi polis memuru 23 kişi yakalandı. Yakalananlardan çete lideri olduğu iddia edilen Murat Konuş, Asayiş Şube nezarethanesinde rahatsızlandı ve kaldırıldığı hastanede 7 Ocak'ta hayatını kaybetti. Otopsi raporunda ölüm nedeni beyin kanaması olarak bildirilince savcılık Kapsız ve ekibi hakkında soruşturma başlattı. Aynı çete operasyonunda yakalananlardan biri de 2009'da gasp yaptığı gerekçesiyle polislikten ihraç edilen polis memuru Cemil Budak'tı. Budak'ı da yakalayan isim Komiser Oktay Kapsız ve polis memuru Celil Karadağ'dı. Budak'ın fotoğraf üzerinden yaptığı teşhisle "Murat Konuş'u Komiser Oktay Kapsız ve memurları Celil ile Ramazan dövdü" dediği iddia edildi. İstanbul Adliyesi'ne dün sevkedilen Kapsız ve diğer polislerin ise iddialara karşı "Husumeti var, iftira atıyor" diyerek bu suçlamayı reddettiği öğrenildi. Kapsız'ın kamera görüntülerinin savcılıkta ayrıntılı olarak incelenmediğini kanaatinde olduğunu, Cemil Budak'ın cezaevine götürülürken böyle bir iddiada bulunacağını söylediğini, bunun da tutanağa yazıldığını ifade ettiği belirtildi.

'O GÜN ŞUBEDE DEĞİLDİM'
Tutuklanan polis Celil Karadağ'ın ise "Ben o gün şubede bile değildim. Ne bu operasyona katıldım. Ne de sorguya girdim" dediği kaydedildi. Polis, Ramazan Adıgüzel'in ise savcılıkta "Şahıs daha gözaltına alınırken kendini darp etmeye başladı. Kafasını duvarlara vurdu. Şubede zor sakinleştirdik. Yarım saat sonra fenalık geçirince battaniyeye sarıp hastaneye götürdük" dediği iddia edildi. Savcı Abdulaziz Özatlan, dün aldığı ifadelerin ardından Komiser Kapsız ile polis memurları Ramazan Adıgüzel ve Celil Karadağ'ı "işkence sonucu adam öldürmek" suçlamasıyla mahkemeye sevk etti. Suçlamayı değerlendiren mahkeme Oktay Kapsız ve iki polis memurunu tutukladı.

BİZE ULAŞIN