Moda hiç değişmedi

Moda sürekli değişse de, geçmişi tekrar etmekten geri kalmıyor. Bugün giydiğimiz kıyafetler temellerini son 25 yıldan alıyor

Moda, Türk Dil Kurumu sözlüğünde 'değişiklik gereksinimi veya süslenme isteğiyle toplum yaşamına giren geçici yenilik'ler olarak tanımlanıyor. Modanın en önemli özelliği, doğası gereği, geçiciliği. Ama diğer taraftan modanın kendini sürekli tekrar ettiği de bir gerçek. Geçmiş dönemlere uzanan tasarımcılar, eski modaları güncelleyerek sık sık yeniden sunuyor. Genelde 20 yılda bir baskın şekilde geri dönen dönem modalarının yanı sıra, daha eski zamanlardan esinlenen mini trendler de gündeme gelebiliyor. Bu yüzden de bugün yeni olan birçok şeyin ipuçlarını, eskilerden alabiliyoruz. 25 yıl önceki maskülen görünümler, bugün güncellenmiş şekilleriyle gardıroplarda yerlerini alıyor. 80'li yıllara damgasını vuran birçok görünüm, kıyafet ve detay da uzun zamandır geri dönüş yaşıyor. Vatkalar, yarasa kollar, püsküller, taşlanmış jeanler, şalvar pantolonlar, halka küpeler ve neon aksesuarlar, 80'lerden yadigâr. 80'lerin modası patlama yaşayadursun, üzerinden bir 20 yıl geçtiği için 1990'lı yılların kıyafet ve görünümleri de geri dönmeye başladı. 90'lara damgasını vuran grunge akımı, 'neo grunge' adıyla yeniden moda. Dr. Martens botlar, ekose gömlekler, çiçek desenleri ve yıpranmış jeanler, birkaç sezondur sokaklarda en çok görülen kıyafetlerden. 90'larda doruğa ulaşan hip hop akımının etkisiyle yaygınlaşan bol pantolonlar ve kapüşonlu üstler de yeniden revaçta. 90'lar denince akla gelen bir diğer görünüm ise Tom Ford'lu Gucci görünümü; yani alabildiğine kadınsı ve seksi kadınlar. Bu trendin geri dönüşü de bustiyerler, korseler, mini şortlar ve transparanın artışıyla kendini gösteriyor. Alışveriş imkânları 2000'lere kadar kısıtlı olsa da, Türk modaseverler dünyada olup biteni takip etmekte çok zorluk çekmedi. Ama takip edilen tüm o trendler, bugün yeniden gardıroplara hükmediyor. Tarihe düşen bazı örneklere gülümsememek elde değil...

'Çılgın' meyve desenleri
90'LAR başındaki 'çılgın' tanımı, günümüzden biraz farklı. Kiraz, çilek gibi desenler için moda basını, "Bu sezon modası meyve deseni gibi kimilerine çılgınca gelebilecek yeniliklerle bezeli," yorumunu yapıyor. Meyve desenleri bu sezon da moda. Ama kimseye çılgın gelmiyor!

Baştan aşağı jean

DEMET Şener'in güzellik kraliçesi seçildiği ve her an her yerde karşımıza çıktığı günler... Baştan aşağı jean giymiş. O günlerde çok moda. Bu sezon da aynı şekilde.

Kelebek gözlükler

60'ların kelebek gözlükleri 1993'te yeniden moda olmuş. Peki Prada'nın 2010 kış koleksiyonundaki gözlükler size tanıdık geliyor mu?

Vintage da geri döndü!

TOPLUMSAL hafızamız oldukça kıt. Bugünkü anlamıyla vintage 1993'te gelmiş Türkiye'ye de, biz unutmuşuz. 'Bit pazarına nur yağıyor' haberine göre 90'ların Ece Sükan'ı yani vintage kraliçeleri, manken Şebnem Dinçgör ve oyuncu Nilüfer Açıkalın.

İlham kaynağı Nilüfer mi?

NİLÜFER'İN masum bir genç kızdan çekici bir kadına geçişinin sinyalleri veriliyor. Üzerinde siyah dantel ve tül karışımı bir elbise. Kat kat fırfırlı eteği de sezonun modasını yansıtıyor. Hemen bugüne ışınlanıyor ve Dolce&Gabbana'nın ilkbahar-yaz koleksiyonuna bakıyoruz. Nilüfer'in elbisesinin neredeyse tıpatıp aynısı, podyumda... Stefano Gabbana ve Domenico Dolce'nin Nilüfer'den etkilendiniğini iddia etmeyeceğiz tabii ki. Ama modanın tekerrürüne daha iyi bir örnek olabilir mi?

Boğazlı spor ayakkabı

1980'LER denince gözümüzde canlanan en önemli parçalardandır bilekli spor ayakkabılar. Daha çok jean altına tercih edilirdi. Pantolonun paçaları ayakkabının içine sokulurdu. Boğazlı spor ayakkabılar, birkaç yıldır yeniden moda sahnesine geri dönüyor. Ünlü spor markalarının yanı sıra lüks markalar arasında da yepyeni modeller üretenler var. Ümidimiz, 80'lerde bazı 'çılgın'ların yaptığı gibi bağcıkların çıkarılmaması.

Aerobik etkisi

80'LERDE dergiler 'Günümüz modası egzersiz' diye başlıklar atıyor, aerobik seferberliği yaşanıyordu. Bu sporun uzantısı olan body, tayt, tozluk gibi kıyafetler 80'ler modasını kısa zaman içinde etkisi altına almayı başardı. Ve aynı parçalar, 2000'lerin sonlarında yeniden hayatımıza girdi. Taytlar yine her yaştan kadının kurtarıcısı. Body deseniz, 2010'un hit parçalarından.

Plaj modası

ZEKİ Triko'nun 80'lerdeki ilanlarına bakarak, mayonun saltanatını gözlemleyebiliyoruz. Moda dergileri, 80'lerin sonlarında "Bikiniler eski yaygınlığını kaybediyor. Çünkü mayo, kadın vücudunu daha ince ve güzel gösteriyor. Özellikle yüzücü mayoları çok moda," diye buyuruyor. 2009 plaj modasıyla ilgili olarak da aynı satırları okumamış mıydık?

1986 kadını: Özgür ve kadınsı

KADINCA dergisi, 1986 yaz sezonunu şöyle açıklıyor: "1986 modası cart renkler, parlak aksesuarlar ve cüretli ayakkabılarla geldi. Modacılar 86 kadınını özgür ve kadınsı olarak tanımladı." Modanın 'cüretli ayakkabı' gibi tekrarlarının yanı sıra, son 25 yıl içinde söylemi de değişmemiş.

BİZE ULAŞIN