Sezaryende unutulan bez, annenin sonu oldu

Sezaryen ameliyatı sırasında karnında sargı bezi unutulduğu anlaşılan 22 yaşındaki anne Meral Karataş bağırsak iltihaplanması nedeniyle hayatını kaybetti

Perşembe 22.04.2010
ABONE OL
Uşak'ta yaşayan 22 yaşındaki Meral Karataş, geçtiğimiz aralık ayında 1 Eylül Devlet Hastanesi'nde sezaryenle doğum yaptı. Ancak, oğluna Sami Can adını veren genç annenin sancıları bir türlü dinmedi. Ameliyatı gerçekleştiren Doktor Beyhan Tevfik, Karataş'ın sancılarının normalden fazla sürdüğünü söyleyerek 8 gün boyunca hastanede ağrı kesici tedavisi uyguladı. Taburcu edilen Meral Karataş ağrıları daha da şiddetlendiği için iki kez Uşak Devlet Hastanesi'ne götürüldü. Ancak iki gidişinde de teşhis konulamadı.

4 AY SONRA FARK ETTİLER

Ağrıları her geçen gün artan Meral Karataş üçüncü kez götürüldüğü Uşak Devlet Hastanesi'nde bu kez detaylı bir kontrolden geçirilince, doğum sırasında karnında sargı bezi kaldığı anlaşıldı. Genel Cerrah Dr. Mete Çiçek, 23 Mart'ta ameliyatla sargı bezini aldı. Ancak iddiaya göre genç annenin bağırsaklarında sargı bezi nedeniyle oluşan iltihaplanma diğer iç organları etkilemişti. Yoğun bakıma alınan Karataş sevk edildiği Afyonkarahisar Ahmet Necdet Sezer Hastanesi'nde 19 gün yaşam mücadelesi verdikten sonra yaşamını yitirdi. Genç kadının gözü yaşlı ailesi suç duyurusunda bulundu. Savcılık olayla ilgili soruşturma başlattı.

DOKTOR: MÜMKÜN DEĞİL

Sezaryen ameliyatını yapan Dr. Beyhan Tevfik sargı bezinin bu şekilde ölüme yol açmayacağını öne sürerek, "Daha önce insanların içinde malzeme unutulduğunu duydum ama hiçbirinin ölümle sonuçlandığını görmedim. Ameliyatlara 3 kişilik ekiple gireriz. Ekipte malzemenin sayısından ve hastaya uygulanmasından sorumlu hemşire de var. Böyle bir durum söz konusu olsaydı hemşire fark ederdi. Kaldı ki sezaryen ameliyatlarında bu şekilde bir unutkanlık düşünemiyorum" dedi. Sargı bezini çıkaran Dr. Mete Çiçek ise "Hasta bana geldiğinde karnında sargı bezi vardı. Biz gerekli müdahaleyi yapıp içeride unutulan malzemeyi çıkardık" diye konuştu. Öte yandan Sağlık Bakanı Recep Akdağ'ın talimatıyla olayla ilgili soruşturma başlatıldığı bildirildi.