Taksim Cumhuriyet Anıtı törenle açıldı

Restorasyonu tamamlanan Taksim Cumhuriyet Anıtı, düzenlenen resmi bir törenle açıldı. Taksim Cumhuriyet Anıtı'na çelenk konulması ile başlayan törene İstanbul Valisi Muammer Güler, İstanbul Belediye Başkanı Kadir Topbaş, İstanbul Emniyet Müdürü Hüseyin Çapkın'ın yanı sıra asker, emniyet mensupları ve vatandaşlar da katıldı.

Anıt özel defterini imzalayan İstanbul Valisi Muammer Güler, deftere bu yıl 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nın 90'ıncı yılının kutlandığını, Atatürk'ün gelecek nesillere bıraktığı Türkiye Cumhuriyeti'ni yükseltmek için gereken gayreti sürdüreceklerini ifade etti.

Bugün açılan Taksim Cumhuriyet Anıtı'nın Restorasyonu ve Çevre Düzenlemesi, İstanbul Büyükşehir Belediyesi Tarihi Çevreyi Koruma Müdürlüğü'nce 11 Kasım 2009'da başlatılmıştı. Restorasyon ve çevre düzenlemesi yaklaşık 548 bin TL'ye (548.016.30 TL) mal olan Anıt malzeme değişimi yapılmadan ve özgünlüğü korunarak sağlamlaştırıldı.

Yaya aksı İstiklal Caddesi yönünde genişletilirken, daha önce 650 metrekare olan mozaik tören alanı 1000 metrekareye çıkartıldı. Anıtta oluşan çatlaklıklar enjeksiyonla doldurulurken, bronz heykeller ile alınlıklarda bulunan rozetler, hassas mekanik yöntemle temizlendi. Aydınlatma sistemleri de tamamen yenilendi.
BİZE ULAŞIN