Gemlik Fırkateyni yurda döndü

Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele kapsamında görev yapan TCG Gemlik Fırkateyni yurda döndü.

Aksaz Deniz Üssü'nden demir aldıktan yaklaşık 2.5 ay sonra Aden Körfezi'nden yurda dönen TCG Gemlik Fırkateyni için Marmaris'teki Aksaz Deniz Üs Komutanlığında karşılama töreni düzenlendi.

Üsse gelişinde Gaziantep Fırkateyni ve askeri helikopterle karşılanan TCG Gemlik Fırkateyni'nin görevi süresince 57 gün seyrettiği ve 14 bin 400 deniz mili yol katettiği bildirildi.

Bu mesafenin dünyanın çevresinin uzunluğunun yaklaşık 2/3'üne eşit olduğu, görev süresince taranan sahanın 600 bin milkare olduğu, bu sahanın Türkiye'nin yüzölçümünün yaklaşık 1.5 katı olduğu öğrenildi.

Gemlik Fırkateyni, Görev Kuvveti 151 bünyesinde, Aden Körfezi, Somali açıkları ve Arap Denizi'nde deniz haydutluğuyla mücadele görevi icra ediyordu. Gemlik Fırkateyni'nin görev yaptığı sürede Türk bayraklı veya personeli Türk olan 32 gemiye destek sağladığı, 14 deniz haydudunu etkisiz hale getirdiği bildirildi.
BİZE ULAŞIN