Baba oğluna, anne kızına böbreğini verdi

Böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giren iki kardeşten 24 yaşındaki Maviş'e annesinin, 18 yaşındaki Davut'a ise babasının böbreği nakledildi. Kardeşler okula gitmek istiyor...

Kayseri'de yaşayan Halide ve Haydar Eroğlu çiftinin 24 yaşındaki kızları Maviş Eroğlu'na, 10 yıl önce yüksek ateş ve karın ağrısı şikâyetiyle kaldırıldığı hastanede böbrek yetmezliği teşhisi konuldu. 6 yıl ilaç tedavisi gören genç kızın böbrekleri 4 yıl önce tamamen iflas etti. Eroğlu çifti, kızlarına üzülürken bu kez 18 yaşındaki oğulları Davut Eroğlu da rahatsızlandı. Kaldırıldığı hastanede Davut Eroğlu'nun da böbrek yetmezliği çektiği ortaya çıktı. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi'nde yapılan tetkiklerin ardından annenin böbreğinin 24 yaşındaki Maviş'e, babanın böbreğinin de 18 yaşındaki Davut'a uyumlu olduğu belirlendi. Akdeniz Üniversitesi Organ Nakli Merkezi doktorları, Temmuz 2009'da eş zamanlı iki ameliyat için tarih verdi.

DAVUT'A 10 AY SONRA

Maviş Eroğlu'na annesi Halide Eroğlu'nun böbreği nakledildi. Ancak Davut Eroğlu'na yapılması planlanan nakil enfeksiyon nedeniyle 10 ay sonra gerçekleştirildi. Enfeksiyonun geçmesinin ardından 4 yıldır böbrek rahatsızlığı bulunan Davut Eroğlu da babası Haydar Eroğlu'ndan nakledilen böbrekle yaşama tutundu. Hastalığı nedeniyle üniversite sınavına giremeyen Maviş Eroğlu "Yapamadıklarımı yapacağım" dedi. Davut Eroğlu da "Hastalığım nedeniyle bıraktığım liseye devam etmek istiyorum" diye konuştu.

BİZE ULAŞIN