Gemlik'teki "pitbull" dehşeti

Bursa'nın Gemlik ilçesinde, saldırdığı 5 yaşındaki çocuğu ve annesini yaralayan pitbull cinsi köpeğin sahibi olduğu belirtilen 2 kişi gözaltına alındı.

Gemlik'te yaşanan olayın ardından soruşturma başlatan polis, pitbull cinsi köpeği sokağa başıboş bırakan ve sahipleri olduğu belirtilen Sultan A. (30) ve Ertan O'yu (25) gözaltına aldı. Savcılık talimatıyla ifadeleri alınan 2 kişinin, serbest bırakıldığı öğrenildi.

Bursa İl Çevre ve Orman Müdürlüğü, 5199 sayılı Hayvanları Koruma Kanunu kapsamında yapılan düzenlemelerle pitbull cinsi köpeklerin üretilmesi, sahiplendirilmesi, ülkeye girişi ve satışının yasak olduğunu bildirdiler.

Bu köpeklerin görüldüğü yerlerde belediye, polis ya da İl Çevre ve Orman Müdürlüklerine ihbarda bulunulması durumunda gerekli işlemlerin yapılacağını ifade eden yetkililer, ''Gemlik'te olayla ilgili savcılığın soruşturma başlattığını öğrendik. Sahipleri biliniyor. Sahiplerine pitbull besledikleri ve sattıkları için yaklaşık 3 bin 700 lira para cezası uygulanacak. Köpeğe de el konulacak'' dediler.

Pitbull cinsi köpeğin saldırısı sonucu yaralanan Berkay Keskin (5) ve kolu ısırılan anne Saadet Keskin ile çocuğu ve eşini kurtarmak için balkondan atlaması nedeniyle sol ayağı kırılan Mürsel Keskin'in (39) tedavi gördükleri hastanelerden taburcu oldukları, sağlık durumlarının iyi olduğu öğrenildi.

Ailenin, pitbull cinsi köpeği başıboş halde sokağa bırakan sahibi ile satışını yapan kişi hakkında şikayetçi olduğu bildirildi.

Polis, köpeğin Gemlik Belediyesi Umurbey Hayvan Barınağı'na teslim edildiğini belirtti.

BİZE ULAŞIN