'Hep dramcıydım ama gizli komikliğim vardı'

atv'nin sevilen dizisi Gönülçelen'le gönüllere taht kuran güzeller güzeli oyuncu Tuba Büyüküstün: "Romantik komediyi becerir mi?" dediler. Kendim oldum başardım

Mola'mı, atv'nin çok seyredilen 'Gönülçelen' dizisi setinde Tuba Büyüküstün'le veriyorum bu hafta. Söyleşimiz bitince 'derin bir oh' çekiyorum. Hani hem akıllı-zeki, hem de güzel olana az rastlanır ya, Tuba böylesi az bulunanlardan işte. Üstelik yetinmiyor, daha da üretici, kalıcı olmak için durmaksızın çabalıyor. Herkes seni pek seviyor. - Bu o kadar güzel bir duygu ki anlatması zor.
Hele Gönülçelen'le Romanların da gönlünü çeldin. Onlar insan sarrafıdır, sadece sahiciliği severler. - Ben de onları çok seviyorum. Ayvansaray Roman Mahallesi'nde çalışıyoruz. Halk da, karlı kış gecelerinde bile sabahlayıp paylaştı bizle her şeyi.
Mimarsinan Üniversitesi Dekor- Sahne-Kostüm Tasarımı çıkışlısın. Tomris Giritlioğlu ustanın seni reklam filminde keşfetmesi, 'Çemberimde Gül Oya' dizisi ve Tuba'nın önlenemez yükselişi. - Aslında daha önce bir başka proje için öneri getirdi bana Tomris Hanım. O zaman çok hazır hissetmedim kendimi. Sonra Çağan Irmak gibi bir yönetmen faktörü de devreye girince oldu.
Tiyatrocu milleti tutucudur. Mektepli olmayanı, alaydan yetişmeyeni, sahne tozu yutmadan geleni kolay kabullenmezler. Dışlandın mı? - Tanımayanlar hala sürdürüyor, fark ediyorum. "Sırf güzel olduğu için bu noktaya geldi" lafları eden de var.
Haklılar mı? - Değiller. Neticede ben dünyanın, Türkiye'nin en güzel kızı değilim. Daha güzel bir dolu insan var sokakta. Sadece güzellik üzerine kurulu olsaydı bazı şeyler, bunun ben olmayacağım ihtimali çok yüksekti. Tomris hocamız iş konusunda çok titizlenir, asla riske atmaz projelerini. Deneme çekimleri yapıldı, orada çıktı ortaya.
Başta zorlanmışsındır. Oyuncu koçun var mıydı? - Şanslıydım, hep iyi ekipler, takım ruhuna inanmış kadrolarla çalıştım. "Bunca eğitimli, deneyimli insan arasında niye ben buradayım" diye düşündüğüm zamanlarda ustaların yardımı çok oldu. Mesela Şerif Sezer. Müthiş bir oyuncu olduğu kadar müthiş de bir insan. O kadar hoş detaylar, trükler paylaştı ki, oyunuma etkisi büyük oldu. nBir elin parmakları kadar genç kızsınız ve hepiniz yıldızlar gibi iliştiniz ekran göklerine. Peki aranızdaki ilişki nasıl? Diyelim Beren Saat'le ahbaplığın, dostluğun, ittifakın var mı? - Benim set dışındaki yaşantım tümüyle bu dünyadan uzak. O nedenle fazla bir görüşmem olmuyor kimseyle.

Ressam, okçu, eskrimci, yazar ve usta aşçı
Biraz "tüyo" topladım. Tüm parmaklarda bir marifet varmış. - Her şeyden biraz diyelim. 5 yıl profesyonel voleybol oynadım. Eskrim, okçuluk, tenis... Kendi çapımda ressamım, deneme yazıları yazıyorum. Elif Şafak, Ayşe Kulin okurum bol bol.
Seni dramlarda görüyorduk. Romantik komedide de çok başarılı oldun. - Herkes endişelendi Gönülçelen'in başında. Ama bende gizli bir komik taraf vardır, o ortaya çıktı. 'Esas seni seyrediyoruz sanki' diyor yakınlarım.
Başka ne rol oynamak istersin? - Zihinsel engelli birini oynamak isterim. Sosyal sorumluluk projelerinde daha çok onlarla iç içeyim. Otistiklere büyük hayranlığım var. Hasta değil başka bir frekansın muhteşem insanları sayıyorum onları.
'Tuba ticarete atıldı' dediler. Ne onun aslı faslı? - Babam elektronik mühendisi. Büyük ölçekli elektronik tarım gereçleri yapan bir fabrikası var. Aile şirketine ben de doğal üyeyim. (gülüyor) Ticaretle bağlantım budur.

BİZE ULAŞIN