Haliç'e can suyu

Deniz canlılarını geri döndürebilmek ve kötü kokuyu önlemek amacıyla Boğaz'ın suyu tünelle Kağıthane Deresi'ne taşınacak, oradan da Haliç'e pompalanacak

İstanbul'un altın boynuzu Haliç'e, yaz aylarında suyun çekilmesiyle birlikte yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kalan deniz canlılarını geri döndürebilmek ve kötü kokuyu önlemek için Boğaz suyu akıtılacak. Yağışın yetersiz olduğu dönemlerde, Alibeyköy ve Kâğıthane derelerinin Haliç'e döküldüğü bölgelerde suyun azalması ve sirkülasyon sağlanamaması nedeniyle su kalitesi bozuluyordu. Hem kötü kokuya hem kuraklığa hem de deniz canlılarının hayatının tehlikeye girmesine yol açan bu şartların düzeltilmesi için İstanbul Büyükşehir Belediyesi örnek bir projeyi tamamlamaya çalışıyor.

2011'DE TAMAMLANACAK

Geçen yıl hayata geçirilen "Çayırbaşı - Ayazağı deniz suyu taşıma projesi" kapsamında Boğaz'ın suları açılan tünelle Kağıthane Deresi üzerinden Haliç'e dökülecek. Proje kapsamında kazılacak 4 bin 100 metre tünelin bin 430 metrelik kısmı tamamlandı. Günde ortalama 10 metrelik tünel kazılarak ilerleyen projenin 2011'de tamamlanması bekleniyor. Proje tamamlandığında Boğaz'dan alınan su Ayazağa'ya kadar tünellerle taşındıktan sonra yükseltilerek Kağıthane Deresi'ne ulaştırılacak.

MALİYETİ 38 MİLYON TL

Yaklaşık 32 metre derinlikten Ayazağa Deresi'ne pompalanacak olan deniz suyu Kağıthane Deresi ve Haliç'te su sirkülasyonu sağlayacak. Projenin maliyetinin 38 milyon TL olacağını belirten İBB yetkilileri, Haliç'i temizleme çalışmaları kapsamında bugüne kadar 653 milyon TL yatırım yapıldığına dikkat çekti. Daha önceki yıllarda hayata geçirilen Haliç'i temizleme projesi kapsamında Altın Boynuz'un dibinden 5 milyon metreküp çamur çıkarılarak, 180 bin metrekare yeşil alana dönüştürülmüştü. Çalışmalar sayesinde birçok balık türünün yeniden yaşamaya başladığı Haliç'teki bu proje, Dünya Büyükşehir Belediyeler Birliği tarafından "Metropolis" birincilik ödülüne layık görülmüştü.

BİZE ULAŞIN