40 yıllık çifte aynı anda by-pass

Taş çiftinin kalp rahatsızlığı aynı anda tespit edildi. Ayrı ameliyatta 'heyecanlanma riski' göz önüne alındı. Eş zamanlı by-pass yapıldı

Ameliyata el ele giren 40 yıllık karı koca kalplerini aynı anda yeniledi. Çift, yoğun bakımda da yan yana uyandı. Sakaryalı Necati Taş ile Mümine Taş 40 yıl önce kaçarak evlendi. Üç çocukları ve üç torunları oldu. Çift geçen yıla kadar da sağlıklı bir yaşam sürüyordu. Fakat Necati Taş 10 ay önce nefes darlığı şikayeti ile hastaneye gitti. Önce anjiyo oldu, sonra damarına stent takıldı. Eşi bir an olsun yanından ayrılmadı. Bu sırada kontrol için Mümine Taş'ın da damarlarına bakıldı. Karı kocanın aynı iki damarı tıkanmıştı. Çiftin doktoru kardiyovasküler cerrahi uzmanı Op. Dr. Birol Kabakçı, karı kocaya birlikte by-pass yapmayı teklif etti. Çünkü birisi diğerini beklerken heyecanlanıp, kalp krizi geçirebilirdi. Bu süre içerisinde hastaneye kontrollere hep birlikte gidip gelen çiftten Mümine Taş, "Ameliyat olmak istemiyorum" dedi. O vazgeçince, Necati Taş da, "Eşim ameliyat olmazsa, ben hiç olmam" dedi.

'SEVGİMİZ KURTARDI'
Çocuklarının ve doktorlarının ikna ettiği çift, bir hafta sonra, Hisar International Hospital'a el ele geldi. Önce Mümine Taş, yarım saat sonra da Necati Taş ameliyata alındı. Damarları değiştirilen Taş çifti, 4 saat süren ameliyattan sonra, yoğun bakım ünitesinde yine yan yana yataklarda gözlerini açtı. Necati Taş, kalplerinin yıllarca içtiği sigaralar nedeniyle tıkandığını, sevgileri sayesinde açıldığını söyledi.

"BİRLİKTE AMELİYAT MODA OLDU"
Hisar Intercontinental Hospital Kardiyovasküler Cerrahi Uzmanı Op. Dr. Birol Kabakçı: Birlikte ameliyat olmak isteyen çiftlerin sayısı her geçen gün arıyor. Artık böyle bir moda oldu. Her iki hastamızın da aynı iki damarı tıkalıydı. Aynı anda ameliyat olmaları da birbirlerini beklerken heyecanlanmamaları açısından önemliydi. Her ikisinde de sol meme damarını kullandık. Ameliyatları dörder saat sürdü. Bir gece yoğun bakımda kaldılar. Birlikte by-pass olmaları iyileşme süreçlerini hızlandırdı. Durumları şu an çok iyi, gayet sağlıklılar.

BİZE ULAŞIN