Kemençeli rakip geliyor

Norveç'in başkenti Oslo'da düzenlenecek 55. Eurovision Şarkı Yarışması'nda Yunanistan'ı temsil edecek olan George Alkaios İstanbul'a geldi. Şarkısının tanıtımı için ülkemize gelen George Alkaios, sabah.com.tr'den Fulya Ugan'a özel açıklamalarda bulundu.

Altı yıl aradan sonra Yunanca olan "Opa" şarkısıyla yarışmaya katılacak olan George Alkaios, bunun kendilerine şans getireceğini söyledi. Alkaios, "Opa"nın dans ederken kullandıkları bir deyim olduğunu ifade etti. Şarkıda anlatılmak istenen felsefe aslında oldukça klişe. Ama biz böyle deyince yanlış anlaşılmasın, gerçekleştirilmesi, insanın kendi hayatına yansıtması oldukça zor olan klişelerden biri: Hayat çok kısa ve her anını keyif alarak yaşamak gerek. Evet, Yunanistan'ın şarkısı OPA'nın kimse tarafından reddedilemeyecek olan anafikri bu. Bu arada Alkaios, Türkiye'den sadece bir şarkıcıyı tanıyor, o da İbrahim Tatlıses…

Alkaios'la birlikte yarışmada sahneye çıkacak olan ekip arkadaşı Lazos Ioannidis'un ise Laz kökenli olduğu ortaya çıktı. Lazos Ioannidis, yarışmada kemençe benzeri bir müzik aleti çalacak. Lazos Ioannidis, çalacağı müzik aletinin kemençe ile birbirlerine çok benzediğini, sadece çalış bakımından farklılıklar olduğunu söyledi.

İşte Yunanistan'ın Eurovision temsilcisi George Alkaios ile yaptığımız röportaj...


- Eurovision temsilcimiz Manga'nın "We could be the same" şarkısını nasıl buldunuz?


Manga'yı çok beğendim. Benim tarzım değil ama yaptıkları müzikler çok başarılı. Sahnede de çok başarılı olacaklarını düşünüyorum. Manga çok güçlü bir enerji veriyor. Bu enerjilerinin çok olumlu olacağını düşünüyorum.

- Ülkemizin size kaç puan vereceğini düşünüyorsunuz?

Bilmiyorum (gülüyor). Yunanistan'la Türkiye birbirine çok yakın ülkeler. Müziklerimiz de çok benziyor. O yüzden ben iyi bir puan alacağımıza inanıyorum.

- Sahneden nasıl bir şov yapacaksınız, ne giyeceksiniz?

Söyleyemem, sürpriz olacak çünkü (gülüyor). Ama güzel bir şov olacak.

- Yarışmada herkes birinci olmak ister. Sizin beklentiniz nedir?

Açık söylemek gerekirse ben hayatım boyunca hep birinci olacağım diye bir hedef koymadım kendime. Fakat ilk 8 içinde olacağımızı düşünüyorum. Tabi herkes birinci olmayı ister (gülüyor).

- Eurovision'da genelde politik puanlamalar olduğu söylenir. Siz bunun hakkında ne düşünüyorsunuz?

Bu durumdan memnun değilim ama eğer şarkı iyiyse zaten her şeye rağmen kendisini yukarıya çıkarır. Bu yıl her şeyin daha farklı, iyi olacağını düşünüyorum. Olay şarkıda bitiyor. Şarkın iyiyse zaten birinci olursun.

BİZE ULAŞIN